Uzamış COVID-19'lu hastalarda sanal gerçeklik uygulamasının yorgunluk fonksiyonel kapasite ve solunum fonksiyonu üzerine etkisi
The effect of virtual reality on fatigue, functional capacity and pulmonary function in patient with long COVID
  1. Tez No: 879135
  2. Yazar: ŞİLAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Uzamış COVID-19 tanılı bireylere sanal gerçeklik uygulamasının yorgunluk, fonksiyonel kapasite ve solunum fonksiyonu üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 56 Uzamış COVID-19'lu birey katılmıştır. Bireyler konvansiyonel fizyoterapi (n=14), kombine (n=14), sanal gerçeklik (n=14), kontrol grubu (n=14) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Konvansiyonel fizyoterapi grubuna üst ve alt ekstremite egzersizleri, postür ve solunum egzersizleri, kombine tedavi grubuna konvansiyonel fizyoterapiye ek sanal gerçeklik uygulaması, sanal gerçeklik grubuna sanal gerçeklik gözlüğü ile relaksasyon videoları uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubuna eve egzersiz bilgilendirme kitapçığı verildi. Bireyler çalışma öncesi ve sonrası Vizüel Analog Skala (VAS), TAMPA Kinezyofobi Ölçeği (TSK-F), Solunum Fonksiyon Testi (SFT), Artan Hızda Mekik Yürüme Testi (AHMYT), Endurans Mekik Yürüme Testi (EMYT), Otur-Uzan Testi, Jamar El Dinamometresi, Myometer, Nottingham Sağlık Profili (NHP), Modified Medical Research Council (mMRC), Corbin Postür İndeksi, COVID-19 Yorkshire Rehabilitasyon Skalası (C19-YRS), FACIT Yorgunluk Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Gruplar haftada 2 kez, 6 hafta boyunca tedaviye alınmıştır. Çalışmada SFT'de FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF değerlerinde konvansiyonel ve kombine tedavi grubunda, FEV1, FVC, FEV1/FVC değerlerinde sanal gerçeklik grubunda, FVC, PEF değerlerinde kontrol grubunda, Corbin Postür İndeksi, mMRC skorunda tüm gruplarda, TSK-F, VAS, AHMYT, EMYT, Otur-Uzan Testi, Jamar sol kol, Myometer sağ diz ekstansiyonu değerlerinde, NHP uyku, enerji, bölüm-1, fonksiyonel sakatlık, ek semptomlar puanlarında kontrol grubu dışında tüm gruplarda, FACIT, NHP duygusal reaksiyon, bölüm-2, semptom şiddeti puanlarında, Jamar sağ kol değerlerinde kontrol grubu hariç tüm gruplarda, Myometer sağ dirsek ve omuz fleksiyonu, sağ omuz abduksiyonu değerlerinde konvansiyonel ve kombine tedavi grubunda, sol omuz fleksiyonunda kombine tedavi grubunda, sol omuz abduksiyonu kombine ve sanal gerçeklik grubunda, sol diz ekstansiyonunda kombine tedavi grubunda NHP sosyal izolasyon puanında konvansiyonel ve sanal gerçeklik gruplarında, genel sağlık puanında konvansiyonel ve kombine tedavi gruplarında anlamlı farklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of virtual reality application on fatigue, functional capacity and respiratory function in individuals with Long COVID. 56 individuals with prolonged COVID-19 aged between 18-65 participated in the study. The participants were divided into four groups: classical treatment (n = 14), combined (n = 14), virtual reality (n = 14), and control group (n = 14). The classical therapy group received upper and lower extremity exercises and breathing exercises. In addition to the classical treatment, virtual reality application was applied to the combined treatment group, and relaxation videos were applied with virtual reality glasses to the virtual reality group. The control group was given an exercise information booklet at home. Individuals were tested before and after the study using Visual Analog Scale (VAS), TAMPA Kinesiophobia Scale (TSK-F), Respiratory Function Test (PFT), Accelerated Shuttle Walk Test (AHMYT), Endurance Shuttle Walk Test (EMYT), Sit-Reach Test, It was evaluated with Jamar Hand Dynamometer, Myometer, Nottingham Health Profile (NHP), Modified Medical Research Council (mMRC), Corbin Posture Index, COVID-19 Yorkshire Rehabilitation Scale (C19-YRS), FACIT Fatigue Scale. The groups were treated twice a week for 6 weeks. In the study, FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF values in PFT were in the classical and combined treatment group, FEV1, FVC, FEV1/FVC values in the virtual reality group, FVC, PEF values in the control group, Corbin Posture Index, mMRC score in all groups, TSK- F, VAS, AHMYT, EMYT, Sit-Reach Test, Jamar left arm, Myometer right knee extension values, NHP sleep, energy, part-1, functional disability, additional symptoms scores in all groups except the control group, FACIT, NHP emotional reaction, Part-2, symptom severity scores, Jamar right arm values in all groups except the control group, Myometer right elbow and shoulder flexion, right shoulder abduction values in the classical and combined treatment group, left shoulder flexion in the combined treatment group, left shoulder abduction in the combined and virtual reality group. In left knee extension, significant differences were observed in the combined treatment group, in the NHP social isolation score between the classical and virtual reality groups, and in the general health score between the classical and combined treatment groups.