Endometritisli ineklerden patojen mikroorganizmaların maldı-tof ms ile identifikasyonu ve izolatların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Identification of pathogenic microorganisms from cows with endometritis using maldi-tof ms and determination of antibiotic suspectibilities
- Tez No: 879138
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu araştırma Batı Ege illerinde (Aydın, Denizli, Muğla) endometritisli süt ineklerinin vaginal akıntı örneklerinden izole edilen patojen mikroorganizmaların tespiti ve antibiyotik direnç profillerinin ortaya konulması amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Aydın, Denizli ve Muğla'da bulunan çeşitli işletmelerden (her ilden 50 adet olmak üzere) endometritis şüpheli toplamda 150 inekten alınan vajinal akıntı numuneleri ile yapılmıştır. Bakteriyel kültür sonucu izole edilen bakterilerin MALDI-TOF MS ile identifikasyonları yapıldı ve Kirby - Bauer Disk Diffüzyon metodu ile antibiyotik duyarlılık testleri gerçekleştirildi. Bulgular: Araştırmada Aydın ilinden alınan 50 örnekten 45 izolat, Denizli ilinden alınan 50 örnekten 43 izolat, Muğla ilinden alınan 50 örnekten 32 izolat elde edildi. İzolatlardan MALDI-TOF MS ile yapılan identifikasyon sonucunda 17 farklı bakteri türü tespit edildi. En çok tespit edilen bakteriyel etkenler (%27) Trueperella pyogenes, (%18) Streptococcus pluranimalium, (%13) Escherichia coli olarak bulundu. Antibiyotik duyarlılık testlerinde Trueperella pyogenes ve Escherichia coli izolatlarının tamamı amoksisilin-klavulanik asit, ampisilin ve penisilin G'ye karşı dirençli olarak bulundu. Sonuç: Araştırma sonucunda, T. pyogenes ve E. coli etkenleri birçok araştırmada olduğu gibi endometritis vakalarından en çok izole edilen etkenler olduğu tespit edildi. İzolatların dirençlilik profilleri göz önüne alındığında endometritis vakalarında bakteriyel teşhis ve teşhis edilen etkenlerin antibiyotik duyarlılık testlerinin uygulanmasının gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to identify pathogenic microorganisms isolated from vaginal discharge samples of dairy cows with endometritis and to determine their antibiotic resistance profiles in the Western Aegean provinces (Aydın, Denizli, Muğla). Material and Methods: The study was conducted with vaginal discharge samples collected from a total of 150 cows suspected of having endometritis from various farms in Aydın, Denizli, and Muğla (50 cows from each province). Bacteria isolated from the samples were identified using MALDI-TOF MS, and antibiotic susceptibility tests were performed using the Kirby-Bauer disk diffusion method. Results: From the 50 samples collected in Aydın, 45 isolates were obtained; from the 50 samples in Denizli, 43 isolates were obtained; and from the 50 samples in Muğla, 32 isolates were obtained. Seventeen different bacterial species were identified using MALDI-TOF MS. The most frequently identified bacterial agents were Trueperella pyogenes (27%), Streptococcus pluranimalium (18%), and Escherichia coli (13%). Antibiotic susceptibility tests revealed that all isolates of Trueperella pyogenes and Escherichia coli were resistant to amoxicillin-clavulanic acid, ampicillin, and penicillin G. Conclusion: The study concluded that T. pyogenes and E. coli were the most commonly isolated agents in endometritis cases, similar to findings in many other studies. Considering the resistance profiles of the isolates, it was determined that bacterial diagnosis and antibiotic susceptibility testing of identified agents are necessary for endometritis cases.