Ekim Devrimi'nden günümüze Rusya'da okutulan ders kitaplarında Rus kimlik inşasının analizi
Analysis of Russian identity construction in textbooks taught in Russia from the October Revolution to the present days
- Tez No: 879209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YOLCU YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Louis Althusser'in Devlet İdeolojik Aygıtları (DİA) devletin ideolojik gücünü kullanarak kimlik inşa sürecindeki etkisini anlatmaktadır. Althusser DİA'ları; eğitim, din, kültür, iletişim alanları olarak sıralamıştır. Bu çalışmada Althusser'in DİA içinde en önemli olan eğitim alanı ele alınacaktır. Söz konusu aygıtlarla Ekim Devriminden günümüze Rusya'da okutulan ders kitaplarında Rus kimlik inşasının analizi yapılacaktır. Çalışmada SSCB'de ve Rusya Federasyonu'nda Tarih, Rus dili, Edebiyat ve Coğrafya derslerde okutulan kitaplarda Rus/Sovyet kimlik inşa süreci analiz edilmiştir. Analiz süreci ise kendi içerisinde SSCB dönemi ve Rusya Federasyonu dönemi olarak ikiye ayrılmıştır. SSCB dönemi ile alınırken Sovyet kimlik inşası, Rusya Federasyonu ele alınırken ise Rus kimlik inşası analizi yapılmıştır. Analiz süreci ise kendi içerisinde SSCB dönemi ve Rusya Federasyonu dönemi olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışmanın ana sorusu, SSCB dönemi gençlik inşasının Komünizm ve Marksizm ideolojilerinden ne derece etkilendiği ve bağımsızlık sonrası Rusya Federasyonu döneminde de ideolojiden ziyade evrensel bir Rus kimliğinin mi inşa edildiğidir. Bu sorular doğrultusunda araştırmada ağırlıklı olarak ders kitapları incelenmiş ve birincil kaynaklar kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler çalışmanın teorik çerçevesi ile bağlantılı olarak analiz edilip çalışmanın hipotezi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Louis Althusser's Ideological State Apparatuses (ISA) describe the state's influence on the identity construction process by using its ideological power. Althusser listed ISA as education, religion, culture and communication areas. This study will address Althusser's most important area of education within ISA. With these apparatuses, an analysis of Russian identity construction will be made in textbooks taught in Russia from the October Revolution to the present. In the study, the Russian/Soviet identity construction process in books taught in History, Russian Language, Literature and Geography courses in the USSR and the Russian Federation was analyzed. The analysis process is divided into two as the USSR period and the Russian Federation period. When considering the USSR period, Soviet identity construction is analyzed, and when considering the Russian Federation, Russian identity construction is analyzed. The analysis process is divided into two as the USSR period and the Russian Federation period. The main question of the study is to what extent the youth construction of the USSR period was influenced by the ideologies of Communism and Marxism, and whether a universal Russian identity was constructed rather than an ideology in the post-independence Russian Federation period. In line with these questions, textbooks were mainly examined and primary sources were used in the research. The data obtained as a result of the research were analyzed in connection with the theoretical framework of the study and the hypothesis of the study was confirmed.