Okul öncesi eğitime devam eden çocukların dil alanı erken öğrenme davranış ve becerilerinin ev erken okuryazarlık ortamı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of language area early learning behaviors and skills of preschool children in terms of home early literacy environment
- Tez No: 879210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AKŞİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırma okul öncesi eğitime devam eden çocukların erken okuma yazma, alıcı dil ve ifade edici dil davranış ve becerilerini ev erken okuryazarlık ortamı bakımından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Tekirdağ ili Merkez ve Muratlı ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anasınıfı ve bağımsız anaokullarına devam eden 60-72 aylık 220 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Erken Okuryazarlık Ev Ortamı Ölçeği(EROY-EV), Erken Öğrenme Gözlem ve Derecelendirme Ölçeği(EÖGDÖ), Çocuk Demografik Bilgi Formu ve Öğretmen Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin dağılım normalliği sınanmış ve buna uygun olarak ilişki, fark testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin araştırma amacı kapsamında erken okuryazarlık hakkındaki görüşlerinin incelendiği üç açık uçlu sorunun değerlendirilmesinde ise nitel analizler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çocukların erken okuryazarlık bakımından ev ortamının durumundaki uygunluk arttıkça erken öğrenme davranış ve becerilerinden olan erken okuma yazma, alıcı dil ve ifade edici dil becerilerinde de artış olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra çocukların evlerinde kendilerine ait odası olması, ebeveynlerinin kitap okuma sıklığı, kitaplığa sahip olmaları ve ilk kitap alma yaşına göre erken okuryazarlık becerilerinin olumlu yönde değişim gösterdiği belirlenmiştir. Çocukların eğitime katıldıkları program özelliklerine göre; öğretmenin lisansüstü eğitim mezunu olması ile sınıf ortamında erken okuryazarlık çalışma sıklık ve süresindeki artışın erken erken okuma yazma ve alıcı dil becerileri üzerinde olumlu yönlü fark yarattığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the early literacy, receptive language and expressive language behaviors and skills of preschool children in terms of home early literacy environment. The study was designed using the cross-sectional survey model, one of the quantitative research methods. The study group of the research consisted of 220 children aged 60-72 months attending official kindergartens and independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the Central and Muratlı districts of Tekirdağ province. Early Literacy Home Environment Scale (EROY-EV), Early Learning Observation and Rating Scale (ELORS), Child Demographic Information Form and Teacher Demographic Information Form were used as data collection tools. The normality of the distribution of the research data was tested and correlation and difference tests were utilized accordingly. Qualitative analyses were used in the evaluation of three open-ended questions that examined the views of the participating teachers on early literacy within the scope of the research purpose. As a result of the research, it is possible to say that as the suitability of the home environment increases in terms of early literacy, children's early literacy, receptive language and expressive language skills, which are among the early learning behaviors and skills, also increase. In addition, it was determined that children's early literacy skills changed positively according to the children's having their own room at home, their parents' frequency of reading books, having a bookshelf, and the age at which they bought their first book. According to the characteristics of the program in which the children participated in the training, it is possible to say that the teacher's graduate education and the increase in the frequency and duration of early literacy activities in the classroom environment made a positive difference on early literacy and receptive language skills.