2001 krizi sonrasından günümüze Türkiye ekonomisinin makroekonomik performansı
Macroeconomic performance of the Turkish economy from the post-2001 crisis to the present day
  1. Tez No: 879212
  2. Yazar: MİNEL KORUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN UÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Türkiye ekonomisini 2001 Krizine götüren süreç ve ardından 2001 krizi sonrasında Türkiye ekonomisinin makroekonomik performansı ele alınmıştır. Bu doğrultuda çalışmada Türkiye ekonomisine ilişkin enflasyon, işsizlik, büyüme, yabancı sermeye hareketleri, cari işlemler dengesi gibi temel makroekonomik göstergeler çerçevesinde değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışmada, 1989 yılında sermaye hareketlerinin serbestleşmesi ile başlayan süreç ve sonrasında uygulanan politikalar günümüzde Türkiye ekonomisinin büyüme dinamiğinin, ödemeler dengesi gelişmelerinin, mal ve hizmet fiyat hareketlerinin ve bunun yanında istihdam yapısının da yabancı sermaye girişlerine bağımlı hale geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first, the process that led the Turkish economy to the 2001 crisis and then the macroeconomic performance of the Turkish economy after the 2001 crisis are examined. In this context, evaluations are provided based on key macroeconomic indicators related to the Turkish economy, such as inflation, unemployment, growth, foreign capital movements, and the current account balance. The study concludes that the process that began with the liberalization of capital movements in 1989 and the subsequent policies implemented have made the growth dynamics of the Turkish economy, developments in the balance of payments, movements in goods and services trade, and the employment structure dependent on foreign capital inflows.