Liberalizm ve sosyalizm incelemesi: Doğu ve Batı Almanya örneği
Analyzing of liberalism and socialism: A case study of East and West Germany
  1. Tez No: 879211
  2. Yazar: ARİF ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERCAN BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanoğlu tabiatta var olduğundan beri diğer insan ve insan toplulukları ile kaçınılmaz olarak bir ilişki içerisinde olmuştur. Bu açıdan insanların kendi aralarında belli birtakım düzenleyici kurallar bütününe ihtiyaç duymaları tabiidir. Bu çalışmada da üzerinde çokça dezenformasyonun bulunduğu iki büyük siyasi ve iktisadi yönetim sistemi olan liberal ve sosyalist düzenleri ana hatlarıyla inceleyip ne vadettiği gösterilmeye çalışılacaktır. Ana hatlarıyla ele alınan söz konusu ideolojiler, II. Dünya Savaşı sonrası yıkılan Nazi Almanya'sının yerine kurulan SSCB destekli sosyalist Doğu Almanya ile Batı bloğunun (Britanya, ABD) desteklediği ve liberal politikaları benimseyen Batı Almanya devletlerinin yönetim şekilleri, uyguladıkları politikaları ve sonuçları resmi veriler üzerinden karşılaştırılacaktır. Söz konusu karşılaştırmadaki temel amaç liberal ve sosyalist ideolojilerin vaatlerini uygulayan Doğu ve Batı Almanya'nın tarihsel süreçteki durumunu belgeler zerinden göstererek liberal ve sosyalist yönetimi merak edenler için objektif bir fikir oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of human existence in nature, humans have inevitably been in relationships with other individuals and human societies. Thus, it is natural for humans to require a certain set of regulatory rules among themselves. This study aims to examine the overarching structures of two major political and economic systems, namely liberal and socialist regimes, which are heavily burdened with disinformation, and tries to show what they promise. The focus will be on outlining what each system promises. The aforementioned ideologies will be broadly examined through a comparison of the governing styles, policies implemented, and outcomes of East Germany, a socialist state established with support from the USSR in place of Nazi Germany after World War II, and West Germany, supported by the Western bloc (Britain, USA) and adopting liberal policies. This comparison will be based on official data. The primary objective of this comparison is to provide an objective understanding, through documented evidence, of the historical circumstances of East and West Germany, which implemented the promises of liberal and socialist ideologies.