The role of working memory on event segmentation
Çalışan belleğin olay segmentasyonundaki rolü
  1. Tez No: 879284
  2. Yazar: SÜMEYYE KARAHAMZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN GÜNSELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Olay segmentasyonu (“event segmentation”), süreğen bir akış içerisinde deneyimlediğimiz olayları zihinsel olarak anlamlı birimlere ayırma süreci olarak bilinir. Ancak çalışan belleğin bu süreçteki rolüne nispeten çok ışık tutulmamıştır. Mevcut çalışmalara dayanarak, çalışan belleğin segmentasyondaki rolü hakkındaki görüşleri iki model altında topladık: Bilgilerin bir olay sınırıyla karşılaşıncaya kadar çalışan bellekte biriktirildiğini iddia eden Birikim (“Accumulation”) Modeli ve bir olay içindeki her bilginin önce uzun süreli belleğe aktarılıp, ancak bir olay sınırıyla karşılaşıldığında çalışan bellekte topluca aktive edildiğini iddia edilen Yeniden Etkinleştirme (“Reactivation”) Modeli. Bu modelleri tek bir EEG çalışmasında çalışan bellek kapasitesinin doğrudan bir ölçüsü olan Kontralateral Tutulma Aktivitesi (“CDA”) ve dikkatin hassas bir ölçüsü olan Çift Taraflı Alfa Gücü'nü (“Bilateral Alpha Power”) kullanarak test ettik. Ana olaylarda Kontralateral Tutulma Aktivitesinde önemli bir sistematik artış tespit ettik; bu, bir ana olay boyunca çalışan bellekte tutulan bilgilerin sayısını yansıttığı için Birikim modelini desteklemektedir. Ayrıca, ana olayların başlangıcına kıyasla sınır olaylarının başlangıcında daha yüksek çift taraflı alfa baskılanması bulduk; bu, çalışan bellekteki bilgilerin bir olay sınırı ile birlikte aktive edildiğini gösterdiği için Yeniden Aktivasyon modelini desteklemektedir. Bulgularımız, bu modellerin karşılıklı dışlayan modeller olmadığını gösteriyor. Aksine, bir arada var olarak, çalışan bellek ile olay segmentasyonu arasındaki ilişkinin dinamik doğasını yansıtıyor ve bilişsel psikoloji üzerine yapılan araştırmaların kapsamını genişletici bir potansiyel taşıyorlar.
Özet (Çeviri)
Event segmentation is known as the process of mentally partitioning continuous episodic events into meaningful units. It allows related information, that is grouped into an event, to be recalled better compared to information across different events. However, the role of working memory (WM) in this process remains relatively unexplored. Based on existing studies, we collected contrasting views about the role of WM on segmentation under two accounts: Accumulation, where memoranda are claimed to be accumulated until an event boundary, and Reactivation, where each memorandum is claimed to be transferred to Long-Term Memory (LTM) and is reactivated once there is an event boundary. Here, we challenged these accounts in a single EEG study, using a direct measure of WM capacity, Contralateral Delay Activity (CDA), and a sensitive measure of attentional involvement, Bilateral Alpha Power. We have found a significant systematic increase in CDA within main events, which supports the Accumulation account by reflecting the increase in WM capacity throughout memoranda within a main event. We also found a higher bilateral alpha suppression during the beginning of boundary events compared to the beginning of main events, which reflects the increased activation of WM representations, endorsing the claims of the Reactivation account. Our findings suggest that these claims do not have to be mutually exclusive. By co-existing, they may reflect the dynamic nature of the relationship between WM and event segmentation, expanding the scope of research on cognitive psychology.