Tam hastaneye kabul sözleşmelerinde hekimin hukuki sorumluluğu
Legal liability of the doctor in full hospital admission contract
  1. Tez No: 879283
  2. Yazar: PERİHAN ECE ERZİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANNUR ERCAN ÇATAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamızda Tam Hastaneye Kabul Sözleşmelerinde Hekimin Hukuki Sorumluluğu irdelenmiştir. Tam hastaneye kabul sözleşmesi hasta ile özel hastane arasında kurulan, tıbbi tedavi ediminin ve hastane bakımı hizmetine ilişkin edimlerin hastanın yatırılarak yerine getirildiği bir özel hukuk sözleşmesi olup hastaneye kabul sözleşmesi türlerindendir. Tam hastaneye kabul sözleşmesinde hekim, özel hastanenin ifa yardımcısı olarak kabul edilerek sözleşmenin tarafı olarak görülmemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde tam hastaneye kabul sözleşmesinin tanımına, hukuki niteliğine ve türlerine değinilmiştir. İkinci bölümde tarafların yükümlülükleri ve tam hastaneye kabul sözleşmesinin sona erme halleri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümde ise tam hastaneye kabul sözleşmesinde hekimin hukuki sorumluluğu, hukuki sorumluluğun şartları, tazminat davaları ve zorunlu mesleki mali sorumluluk sigortası konuları değerlendirilmiştir. Yargı kararlarıyla desteklenen çalışmanın sonuç kısmında ise hekimin ifa yardımcısı olarak kabul edilmesi ile tıbbi uyuşmazlıkların çözümlenmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the contractual responsibility of the doctor in the context of the full hospital admission contract is examined. Full hospital admission contract is a private law between the patient and a private hospital, which covers the act of inpatient medical treatmet and hospital care service, and is one the types of the hospital admission contract. In the full hospital admission contract, the doctor is accepted as a performance assistant of the private hospital and is not considered a party to the contract. In the first part of the study, the definition, legal nature, types and applicable provisions of the full hospital admission agreement are mention. In the second part, the obligation of the parties and termination of the contract for full hospital admission are mentioned. In the third part which is the last part of our study, the legal liability of the doctor in full admission contract, the conditions of legal responsibility, compensation cases and compulsory professional liability insurance issues were are evaulated. In the concluding part of the study which is supported decisions, the acceptance of doctor as a associate and the courts in charge of the resolution of medical disputes are discussed.