The role of visual and verbal working memory on episodic future thinking
Görsel ve sözel çalışan belleğin epizodik gelecek düşüncesi üzerindeki rolü
- Tez No: 894720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Epizodik gelecek düşüncesi, gelecekteki olayların zihinsel simülasyonlarını ifade etmektedir. Yapılan çalışmalar çalışan belleğin epizodik gelecek düşüncesine katkılarını incelemiş olsa da, çalışan bellek bileşenlerinin rolü belirsiz kalmıştır. Ayrıca, ilgili bileşenlerin epizodik bellek ve epizodik gelecek düşüncesinde farklı roller oynayıp oynamadığı henüz bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, görsel ve sözel çalışan bellek bileşenlerinin epizodik gelecek düşüncesine farklı şekilde katkıda bulunup bulunmadığını ve bu bileşenlerin katkılarının zamansal yönler arasında farklılık gösterip göstermediğini çalışan bellek kapasitesini kontrol ederek araştırmaktır. Bu amaçla, bir ikili görev paradigması kullanılarak insanlardan eş zamanlı bir şekilde görsel ve sözel çalışan bellek görevleri yaparken geçmişten ve gelecekten belirgin bir olay hatırlamaları/kurgulamaları istenmiştir. Olayların oluşturulma süreleri (tepki süresi) ve hatırlanan/kurgulanan olayların fenomenolojik değerlendirmeleri analiz edilmiştir. Tepki süresi bulguları, çalışan bellek bileşenlerinin gelecekteki olayları oluşturma aşamasında farklılık göstermediğini, ancak geçmiş olaylar için farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna göre görsel çalışan bellek yükü geçmişten bir olay oluşturma süresini sözel çalışan bellek yüküne kıyasla daha yavaşlatmaktadır. Bununla birlikte, fenomenoloji bulguları geleceği kurgulamanın sözel bileşene kıyasla görsel bileşenle daha çok ilişkili olduğunu göstermektedir. Bulgular görsel çalışan bellek yükünün gelecek düşüncelerinin duygusal yoğunluğunu ve kişisel önemini zayıflattığına işaret etmektedir. Genel olarak, elde ettiğimiz sonuçlar görsel çalışan belleğin epizodik gelecek düşüncesi ve epizodik belleği farklı zamanlarda desteklediğini göstermiştir. Buna göre, görsel çalışan bellek bileşeni epizodik belleğin akla getirilme aşamasına destek sağlarken epizodik gelecek düşüncelerinin detaylandırılma aşamasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Episodic future thinking refers to the mental simulations of future events. While previous studies have examined the contribution of working memory on episodic future thinking, the specific role of its components has remained unclear. Additionally, whether these components play distinct roles in episodic memory and episodic future thinking has yet to be clarified. The aim of this study was to investigate whether visual and verbal working memory components contribute differently to episodic future thinking and whether component utilization differs across temporal directions while controlling the effects of working memory capacity. To this end, a dual-task paradigm was employed in which participants were asked to remember past and imagine future events, while simultaneously performing either visual or verbal 2-back tasks, in single and dual-task conditions. The reaction times for event constructions and the phenomenological ratings of these remembered/imagined events were analyzed. The reaction time findings revealed that working memory components did not differ in constructing future events, but they did differ for past events, with visual working memory playing a more important role than verbal working memory. However, a reversed pattern emerged in the emotional intensity and personal importance, with imagined future events being more influenced by visual working memory load. Overall, visual working memory supports the construction phase of episodic memory while contributing to the elaboration phase of episodic future thinking. These findings highlight the pivotal role of visual working memory in remembering the past and imagining future events.