Eski Mezopotamya ve Anadolu'da kiralama ve kiracılık (MÖ III - MÖ II. binyıl)
Renting and tenancy in Mesopotamia and Anatolia (BC III - BC II. Millennium)
- Tez No: 879294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN AKKUŞ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kira kavramı, günümüzde olduğu gibi Eskiçağ toplumlarında da geniş bir öneme sahiptir. Sosyal hayat, yönetim, ekonomi ve ticaret alanlarında belirgin bir rol üstlenmiştir. Bu kavram, Eskiçağ toplumlarındaki devlet-halk arasındaki ilişkileri geliştirmiş ve sosyal sınıflar arasındaki erişim problemine akılcı çözümler sunmuştur. Böylece tarihsel bağlamda önemli bir yer edinmiştir. Kiralama ve kiracılık metinleri içerik olarak çeşitli sınıflandırmalara tabi tutulmuştur. İnsanların işçi, asker, yük taşıyıcısı, çoban, meslek erbabı, köle gibi çeşitli sınıflarda kiralanması; tarlaların, evlerin, meskenlerin kiralanması; tarım hayvanlarının, nakil hayvanlarının kiralanması ve aletlerin kiralanması gibi çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Bu çalışma, kira kavramının dönem ve tür farklılıklarını ele alarak, dönemin özgün nitelikleri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of rent holds significant importance in ancient societies much like in contemporary times, exerting a pronounced influence across social, governmental, economic, and commercial spheres. This concept has facilitated the development of relations between the state and its populace in ancient societies, offering a rational solution to the accessibility issues among social classes, thus occupying a pivotal position within the historical context. Texts on leasing and tenancy have been subject to various classifications based on their content. They encompass the rental of individuals across diverse classes such as laborers, soldiers, carriers, shepherds, artisans, and slaves; as well as the leasing of lands, houses, dwellings, agricultural animals, transportation animals, and tools. This study delves into the temporal and typological variations of the concept of rent, scrutinizing them within the framework of the unique characteristics of the respective epochs.