Osmanlı'da sadrazam evlilikleri
Grand vizier marriages in the Ottoman Empire
- Tez No: 879295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Osmanlı Devleti'nde padişahlardan sonra gelen en üst düzey görevlilerden olup görevleri ilk kez Fatih Kanunnâmesi'nde belirlenen sadrazamlar, toplumsal düzeni sağlama, makamlara tayin yapma gibi önemli görevler üstlenmişlerdir. İlk dönemlerde Türk ailelerinden seçilen sadrazamlar, Fatih döneminden sonra devşirme kişiler arasından da alınmıştır. Büyük nüfuzlarına rağmen sadrazamların genellikle evlilikleri ve aile hayatları hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Mevcut boşluğu doldurmayı amaçlayan bu tez, sadrazamların evliliklerini siyasi ve stratejik amaçlar doğrultusunda incelemeyi hedeflemektedir. Arşiv belgeleri ve kaynaklar taranarak sadrazamların eşlerinin kimlikleri ve sosyal statüleri ile evliliklerinin siyasi ve toplumsal bağlamlarını analiz eden bu araştırma, mevcut evliliklerin sadrazamların hayatlarına, sosyal statülerine ve Osmanlı siyasetindeki rollerine etkisini incelemektedir. 215 sadrazamdan 91'inin evliliklerinin incelendiği bu çalışmada, sadrazamlardan bazılarının hanedan mensuplarıyla, bazılarının ise tarikat liderleri veya güçlü beylerin kızlarıyla evlendikleri ve bu evliliklerin, sadrazamların devlet kademelerindeki terfilerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Grand viziers, who were the highest-ranking officials in the Ottoman Empire after the sultans and whose duties were first determined in the Fatih Code, undertook important duties such as maintaining social order and making appointments to positions. Grand viziers, who were initially selected from Turkish families, were also recruited from among devshirme individuals after the Fatih period. Despite their great influence, there is generally not much information about the marriages and family lives of grand viziers. This thesis, which aims to fill the existing gap, aims to examine the marriages of grand viziers in line with political and strategic purposes. By scanning archival documents and sources, this research analyses the identities and social statuses of the wives of grand viziers and the political and social contexts of their marriages and examines the impact of existing marriages on the lives of grand viziers, their social statuses and their roles in Ottoman politics. In this study, which examines the marriages of 91 out of 215 grand viziers, it is concluded that some of the grand viziers married members of the dynasty, while others married the daughters of religious leaders or powerful lords, and that these marriages were effective in the promotion of grand viziers in state ranks.