Servant leadership on employee creativity, organizational commitment, and work performance: Knowledge sharing as a mediator
Çalışan yaratıcılığı, örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerinde hizmetkar liderliğin etkisi: Bilgi paylaşımının aracılık rolü
- Tez No: 879308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN BURCU RODOPMAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, hizmetkar liderlik uygulamalarının çeşitli örgütsel sonuçları nasıl etkilediğini incelemek için çağdaş liderlik teorileri ve ampirik araştırmalara dayanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, hizmetkar liderlik davranışlarının çalışanların bağlılığına, yaratıcılığına ve iş performansına katkıda bulunduğu mekanizmaları araştırmaktır. Bilgi paylaşımının aracılık rolüne odaklanan çalışma, hizmetkar liderlerin karmaşık organizasyonelortamlarda ekipleri içinde iş birliği, yetkilendirme ve karşılıklı destek kültürünü nasıl geliştirdiklerini açıklamayı amaçlamaktadır. Mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesi ve farklı sektörlerden 208 çalışandan bir anketle toplanan yanıtlar yoluyla bu tez, etkili liderlik uygulamalarının anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, yaratıcılığın ve örgütsel bağlılığın boyutlarını ve hizmetkar liderliğin bireysel ve ekip performansı üzerindeki etkisini inceleyerek, örgütsel davranış alanındaki uygulayıcılara ve akademisyenlere uygulanabilir bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, hizmetkar liderliğin bilgi paylaşımının aracı rolüyle örgütsel bağlılık ve yaratıcılık üzerinde temel bir etkisi olduğunu göstererek iş performansı ile güçlü bir ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmanın bulguları, hizmetkar liderlik ahlakını geliştirmek isteyen liderler ve kuruluşlar içinpratik öneriler sunmayı, böylece gelişen iş zorlukları karşısında yenilikçiliği, iş birliğini ve sürdürülebilir performansı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study builds upon contemporary leadership theories and empirical research to examine how servant leadership practices influence various organizational outcomes. The research aims to explore how servant leadership behaviors contribute to employee commitment, creativity, and job performance. By focusing on the mediating role of knowledge sharing, the study also aims to elucidate how servant leaders foster a culture of collaboration, empowerment, and mutual support within their teams in complex organizational settings. Through a comprehensive review of existing literature and responses collected from 208 employees from different industries with a questionnaire, this study seeks to contribute to the understanding of effective leadership practices. By examining the dimensions of creativity and organizational commitment and the impact of servant leadershipon task performance, the research aims to provide actionable insights for practitioners and scholars in organizational behavior. The results showed that servant leadership and knowledge sharing as a mediator had an essential influence on organizational commitment and creativity along with a strong relationship with work performance. Ultimately, the findings of this study offer practical recommendations for leaders and organizations seeking to cultivate a servant leadership ethos,thereby promoting innovation, collaboration, and sustainable performance in the face of evolving business challenges.