The mediator role of market opportunity on the effect of regulatory support, entrepreneurial management, and technical ability on green entrepreneurship
Düzenleyici destek, girişimcilik yönetimi ve teknik yeteneğin yeşil girişimcilik üzerindeki etkisinde piyasa fırsatının aracı rolü
  1. Tez No: 879310
  2. Yazar: ASAD UR REHMAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, piyasa fırsatının, düzenleyici yardımların, girişimcilik yönetiminin ve teknik yetkinliğin yeşil girişimcilik üzerindeki etkilerini nasıl aracılık ettiğini incelemektir. Sürdürülebilir iş uygulamalarının artan önemini kabul ederek, bu çalışma yeşil girişimciliği tetikleyen faktörleri ve piyasa fırsatlarının bu tetikleyicileri nasıl destekleyebileceğini daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Veriler, geniş bir sektör yelpazesi ve firma büyüklüğünden gelen Türk girişimcilerden yapılandırılmış anket soruları kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular, sunulan tüm hipotezlerin desteklendiğini göstermektedir. Düzenleyici destek, girişimcilik yönetimi ve teknik yetkinlik, yeşil girişimcilik üzerinde önemli derecede olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca, piyasa potansiyelinin bu özelliklerin yeşil girişimcilik faaliyetleri üzerindeki olumlu etkilerini artıran önemli bir aracı olduğu tespit edilmiştir. Özellikle, bulgular, hükümet desteğinin yeşil girişimler için gereken yapıyı ve teşvikleri sağladığını, girişimcilik yönetim becerilerinin ise yeşil iş stratejilerinin başarılı bir şekilde uygulanmasını sağladığını göstermektedir. Öte yandan, teknik yetkinlik, girişimcilere sürdürülebilir yenilikler yaratmak ve uygulamak için gerekli bilgiyi sağlamaktadır. Politika yapıcılar, net normlar, mali teşvikler ve destek programları oluşturarak yeşil girişimciliği teşvik eden düzenleyici çerçeveleri iyileştirmeye öncelik vermelidir. Böyle yönergeler, sürdürülebilir iş operasyonları için daha elverişli bir ortam oluşturacaktır. Girişimciler, piyasa fırsatlarını tanıma ve bunlardan yararlanma yeteneklerini artırmak için yönetimsel ve teknik becerilere yatırım yapmalıdır. Gelecekteki girişimcileri daha iyi eğitmek için, eğitim kurumları ve eğitim programları sürdürülebilirlik ve yeşil iş uygulamalarına vurgu yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to study how market opportunity mediates the impacts of regulatory assistance, entrepreneurial management, and technical aptitude on green entrepreneurship. Recognizing the growing relevance of sustainable business practices, this study seeks to better understand the factors that drive green entrepreneurship and how market possibilities might support these drivers. Structured survey questions were used to obtain data from Turkish entrepreneurs from a wide range of sectors and firm sizes. The findings show that all offered hypotheses are supported. Regulatory backing, entrepreneurial management, and technical aptitude all have a major beneficial effect on green entrepreneurship. Furthermore, market potential is discovered to be an important mediator, enhancing the favorable effects of these characteristics on green entrepreneurial activity. Specifically, the findings show that governmental backing provides the required structure and incentives for green efforts, whereas entrepreneurial management abilities enable the successful implementation of green business strategies. Technical ability, on the other hand, provides entrepreneurs with the knowledge required to create and deploy sustainable innovations. Policymakers should prioritize improving regulatory frameworks that promote green entrepreneurship by establishing clear norms, financial incentives, and support programs. Such guidelines will foster a more favorable climate for sustainable business operations. Entrepreneurs should invest in managerial and technical skills to improve their ability to recognize and capitalize on market possibilities. To better educate future entrepreneurs, educational institutions and training programs should stress sustainability and green business practices.