The effect of stereotype threat on men's career aspirations: The moderating role of honor endorsement
Kalıp yargı tehdidinin erkeklerin kariyer hedefleri üzerindeki etkisi: Onur kültürünün düzenleyici rolü
  1. Tez No: 879342
  2. Yazar: EMİNE NAZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, toplumsal cinsiyet eşitliği olmayan bir toplumda kalıp yargı tehdidinin erkeklerin kariyer hedefleri üzerindeki etkisini, onur kültürünün düzenleyici rolüne odaklanarak incelemektir. Bu amaçla, 19-70 yaşları arasındaki 354 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Sonuçlara göre, kalıp yargı tehdidi yaşayan erkeklerin kariyer hedefleri, kadınlardan anlamlı derecede daha düşüktür. Kalıp yargı tehdidi yaşayan ve yaşamayan erkekler arasında da kariyer hedefleri açısından anlamlı bir fark bulunmuştur; bu da kalıp yargı tehdidinin erkeklerin kariyer hedeflerini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Onur kültürüne adaptasyon derecesi, kalıp yargı tehdidi ve kariyer hedefleri arasında düzenleyici bir role sahip olmasa da, bu çalışmanın hipotezi doğrultusunda bir eğilim söz konusudur. Bu çalışma, iş talepleri geleneksel olarak kadınsı toplumsal cinsiyet normlarını içerdiğinde erkeklerin kariyer hedeflerinin olumsuz etkilendiğini göstererek Rol Uyumu Teorisine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın, kültürel ve toplumsal cinsiyet önyargılarının kariyer hedefleri üzerindeki rolünün önemini vurguladığı ve cinsiyetler arasında adil bir işyeri ortamının teşvik edilmesi için yol gösterici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effect of stereotype threat on men's career aspirations with a focus on the moderating role of honor endorsement in a non-egalitarian society, Turkey. For this purpose, 354 participants between the ages of 19-70 were included in the study. According to the results, men who experienced the stereotype threat showed significantly lower career aspirations than women. There was also a significant difference in career aspiration scores between men who experienced stereotype threat and men who did not, indicating that stereotype threat affects men's career aspirations. While the level of adoption of honor endorsement did not have a moderating role between stereotype threat and career aspirations, there was a tendency in line with this study's hypothesis. The present study contributes to the Role Congruity Theory by showing that men's career aspirations are affected negatively when the job demands include traditionally feminine gender norms. Present study highlights the importance of the role of cultural and gender biases on career aspirations and provides guidelines for promoting a fair workplace environment across genders.