Havacılık sektöründe artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik: Yolcu deneyimleri üzerine bir araştırma
Augmented reality and virtual reality in the aviation industry: A research on passenger experiences
- Tez No: 879365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmanın amacı, artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik teknolojisinin havacılık endüstrisinde yolcular tarafından seyahat deneyimlerini geliştirme açısından kabul edilmesinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel yöntem takip edilmiş olup fenemonolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesi için amaçlı örnekleme metotlarından ölçüt örnekleme metodu kullanılarak 30 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmış ve elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Yapılan analize göre katılımcılar tarafından uçakla seyahat deneyiminde heyecan, korku ve stres duygularının yoğun yaşandığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte bu duygular arasında özellikle heyecanın daha baskın olduğu belirlenmiştir. Deneyim sahibi katılımcıların görüşlerine bakıldığında, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin gerçekçi bir deneyim sağladığı ortaya çıkmıştır. AR teknolojisinin uçak seyahat deneyimlerinde kullanılabilir olmasıyla ilgili yapılan incelemede, katılımcıların olumlu bir görüşe sahip olduğu tespit edilmiştir. AR teknolojisinin konforu artırma, korkuyu azaltma, dikkati yönlendirme ve birden çok katkı sağlama potansiyeli, kullanıcıların olumlu bir deneyim yaşamasına olanak tanıdığı görülmüştür. Ayrıca artırılmış gerçeklik uygulamasının uçak seyahatini deneyimlemeye birçok katkısı olduğu belirlenmiş ve bu katkılar arasında stresi azaltma özelliğinin diğerlerine kıyasla öne çıktığı saptanmıştır. AR/VR teknolojisinin uçuş sırasında yolcuların konforunu artırma potansiyeli konusundaki katılımcı görüşleri belirgin bir şekilde yoğunlaşmıştır. Havayolu şirketlerinin bu teknolojileri benimseme ve entegre etme konusundaki avantajın katılımcılar tarafından uçak seyahatini tercih etme sıklığını artırma şeklinde ifade edildiği belirlenmiştir. Diğer taraftan AR teknolojisini kullanma konusundaki zorluk ile ilgili de maliyet faktörüne işaret edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the acceptance of augmented reality/virtual reality technology by passengers in the aviation industry in terms of improving their travel experiences. For this purpose, qualitative method was followed in the research and phenomenological pattern was used. To determine the study group of the research, 30 participants were reached by using the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods. The data of the research were collected with a semi-structured interview form and the data obtained was analyzed by content analysis. According to the analysis, it was determined that the participants experienced intense feelings of excitement, fear and stress during the air travel experience. However, it has been determined that excitement is especially dominant among these emotions. Considering the opinions of experienced participants, it has been revealed that augmented reality (AR) technology provides a realistic experience. In the review conducted on the usability of AR technology in air travel experiences, it was determined that the participants had a positive opinion. The potential of AR technology to increase comfort, reduce fear, direct attention and provide multiple contributions has been shown to allow users to have a positive experience. In addition, it has been determined that the augmented reality application has many contributions to the experience of air travel, and among these contributions, its stress reduction feature stands out compared to others. Participants' views on the potential of AR/VR technology to increase passenger comfort during flights have significantly intensified. It was determined that the advantage of airline companies in adopting and integrating these technologies was expressed by the participants as increasing the frequency of choosing air travel. On the other hand, it was concluded that the cost factor was also pointed out regarding the difficulty in using AR technology.