Bir insan hakları ihlali olarak siber zorbalığın önlenmesinde ana akım medyanın rolü: Irak televizyon kanalları örneği
The role of mainstream media in preventing cyberbullying as a human rights violation: The example of Iraqi television channels
- Tez No: 879366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SİNAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Irak medyasında (Diwan TV, Felluce TV, Al Maalouma News, Dijlah TV, Al Sumaria TV, Al Sharqiya TV, MBC Irak, Al Furat News ve Al Saabah) toplumun her kesimini tehdit eden siber zorbalığın nedenleri, durumunu ve medyada bu konuya ne kadar yer verildiğini anlamak için farklı güvenilir medya kaynaklarından toplanan ikincil veriler üzerinde yürütülmüştür. Bu çalışmada, Irak'ta faaliyet gösteren ve araştırmacı tarafından belirlenen medya kanallarından elde edilen verilerin içerik analizleri konu temasına göre tasnif edilmiştir. İncelemeye alınan medya kanallarından elde edilen bulgulara göre siber zorbalık üzerine yapılan haber programları en fazla 34655 tıklama/görüntüleme alan unsur olarak birinci sırada yer almaktadır. Buna göre Irak halkının siber zorbalık üzerinde farkındalığının oldukça yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Güncel ve popüler programlarla siber zorbalık üzerine yapılan programların tıklama/görüntüleme sayısı 11567 ile ikinci sırada yer alırken, Irak medyasında sabah kuşağı programlarında konuya yer verilmekte olduğu ve bilimsel araştırma raporlarının seyirci ile paylaşıldığı programlar üçüncü sırada yer almaktadır. Bununla birlikte halkı bilinçlendirici ve öğretici kamu spot yayınlarının azlığı dikkat çekmektedir. İncelemeye alınan dokümanlardan hareketle bilirkişi olarak görüşlerine başvurulan uzmanlar siber zorbalığın nedeninin eğitimsizlik, daha az kaynak ve modern ceza yasalarının yokluğu olduğunu belirtmektedir. Ayrıca uzmanlar kadınların sosyal medya ve dijital medya platformlarında siber zorbalığa karşı şikayetleri için hızlı bir adalet sistemi olması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the Iraqi media outlets (Al-Diwan TV, Al-Fallujah Channel, Al-Muallemah Channel, Dijlah Channel, Al-Samaria Channel, Al-Sharqiya Channel, MBC Iraq, Al-Furat News Channel, Al-Sabah Channel) and the media situation. This was done based on secondary data collected from various credible media outlets to understand the amount of coverage given to the topic. In this study, data derived from media channels operating in Iraq were analyzed according to the content and axes specified by the researcher. According to the results obtained from the media channels examined, news programs related to cyberbullying ranked first as a factor with 34,655 clicks/views. This means that awareness of cyberbullying among the Iraqi people is very high. While current and popular programs and programs related to cyberbullying ranked second with 11,567 clicks/views, programs that cover the topic on morning programs in the Iraqi media and share scientific research reports with the public came in third place. However, the lack of public live broadcasting that increases public awareness and educational capacity is notable. Based on the documents examined, the experts consulted believed that cyberbullying was caused by ignorance, lack of resources and the absence of modern criminal laws. In addition, experts suggest that there should be a speedy justice system for women's complaints against cyberbullying on social media and digital media platforms.