Mobilya sektörüne yönelik müşteri şikayetlerinin incelenmesi: Kelebek Mobilya örneği
Examination of customer complaints towards the furniture sector: The case of Kelebek Furniture
  1. Tez No: 879369
  2. Yazar: MANUÇEHR AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN DUYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hayatın her alanında mobilyaya rastlanmakta ve mobilya kendine yer bulmaktadır. Bu bağlamda mobilya sektörünün müşterilerin hayatlarında önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Durum böyleyken satın alınan ve kullanılan mobilyalar ile ilgili şikayetlerin ortaya çıkması da kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu noktadan hareketle ortaya konan bu araştırmada mobilya sektöründeki şikayetler ele alınmış ve araştırmanın temel amacı, kelebek mobilya örneğinde şikayetvar sitesi üzerinden müşteri şikayetlerini incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırmada Brand Finance Turkey 100 2023 raporundaki listeden yararlanılmış, listede yer alan Kelebek Mobilya firmasının şikayetleri incelenmiştir. Şikayetler; şikayet kategorileri ve ürün grupları bazında incelenmiştir. Şikayet kategorileri; ürün şikayetleri, iade/değişim talepleri, servis talepleri, işlem gecikmesi/termine uymama, servis hizmeti memnuniyetsizliği, ücretsiz işlem talepleri ve diğer iken ürün grupları;“Oturma Odası”,“TV Ünitesi”,“Yemek Odası”,“Yatak Odası”ve“Diğer”şeklinde kodlanmıştır. Araştırmada yer alan şikayetler 15 Mart 2024 – 15 Nisan 2024 tarihleri arasında şikayetvar sitesi üzerinden içerik analizi yardımıyla incelenmiş ve araştırma kapsamına Ocak 2024, Şubat 2024 ve Mart 2024 tarihinde yapılan şikayetler dahil edilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlara göre 1430 şikayet incelenmiştir. Şikayet kategorisinde öne çıkan kategorinin 534 şikayet ve %37,3 şikayet oranı ile işlem gecikmesi/termine uymama olduğu belirlenmiştir. Ürün grubunda en çok şikayeti ise 481 şikayet ve %33,6 şikayet oranı ile“Oturma Odası”ürün grubu almıştır. Bir diğer dikkat çekici nokta ise toplam şikayetler açısından çözüm sayısının 28, çözüm oranının ise %2 olmasıdır. Bu oldukça düşük bir sayı ve orandır. Çözüm sayılarının ve buna bağlı olarak çözüm oranlarının artırılması gerektiği ortadadır. Bu sayede müşteri memnuniyetini sağlamak ya da artırmak ve buna bağlı olarak rekabet avantajı elde etmek daha mümkün hale gelebilecektir. Son olarak bu konuda çalışmak isteyen araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Furniture is encountered in every aspect of life and furniture finds its place. In this context, it is possible to say that the furniture sector has an important place in the lives of customers. While this is the case, it becomes inevitable that complaints about the purchased and used furniture arise. Based on this point, the complaints in the furniture sector were addressed in this research and the main purpose of the research was determined as examining customer complaints through the complaint website in the case of kelebek furniture. In the research, the list in the Brand Finance Turkey 100 2023 report was used, and the complaints of Kelebek Furniture company in the list were analysed. Complaints were analysed on the basis of complaint categories and product groups. Complaint categories were coded as product complaints, return/exchange requests, service requests, transaction delay/non-compliance with the deadline, service service dissatisfaction, free transaction requests and other, while product groups were coded as 'Living Room', 'TV Unit', 'Dining Room', 'Bedroom' and 'Other'. The complaints in the research were examined with the help of content analysis on the şikayetvar website between 15 March 2024 and 15 April 2024, and the complaints made in January 2024, February 2024 and March 2024 were included in the scope of the research. According to the results, 1430 complaints were analysed. It was determined that the prominent category in the complaint category was transaction delay/non-compliance with the deadline with 534 complaints and 37.3% complaint rate. In the product group, the 'Living Room' product group received the most complaints with 481 complaints and 33.6% complaint rate. Another remarkable point is that the number of solutions in terms of total complaints is 28 and the solution rate is 2%. This is a very low number and rate. It is obvious that the number of solutions and accordingly the solution rates should be increased. In this way, it will be more possible to ensure or increase customer satisfaction and accordingly gain competitive advantage. Finally, various suggestions have been made to researchers who want to work on this subject.