12-16 yaş arası ergenlerde karşıt olma/karşıt gelme bozukluğu belirti şiddeti, zorbalık davranışı, depresyon ve anne-baba tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
In this study, the causes and symptoms of being against the family, social norms, and the order of life in adolescents between the ages of 12 and 16, which is the transition from childhood to adulthood, and bullying behaviour and depression were examined. in the study, it was aimed to evaluate the relationship between the aforementioned situations seen in adolescents and the attitudes of mothers and fathers
- Tez No: 879370
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN FISTIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada 12 ile 16 yaş aralığında bulunan çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine geçiş basamağı olan ergenlik döneminin içerisinde bulunan ergen bireylerde genel olarak aileye, toplum normlarına, hayatın düzenine karşı olma, karşıt gelme durumunun nedenleri ve belirtileri ifade edilmekle birlikte zorbalık davranışı ve depresyon durumları incelenmiştir. Çalışmada ergenlerde görülen söz konusu durumların anne ve babaların tutumlarıyla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 12-16 yaş arasındaki 202 ergenle bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) nicel analiz programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda 13 yaşındakilerin sözel zorbalık, eğlence amaçlı zorbalık, duygu zorbalığı, anne koruyucu-istekçi tutum ve baba koruyucu-istekçi tutum ortalamalarının daha yüksek olduğu; erkeklerin sözel zorbalık, eğlence amaçlı zorbalık, duygu zorbalığı ve baba otoriter tutum ortalamalarının daha yüksek olduğu; 0-11400 TL arası geliri olanların Kutcher ergen depresyonu ölçeği skorlarının daha yüksek olduğu ve zorbalık ile depresyon, zorbalık ile karşıt olma/karşıt gelme bozukluğu belirti düzeyi arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı; depresyon ile karşıt olma/karşıt gelme bozukluğu belirti düzeyi arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda depresyonun, zorbalık ve karşıt olma/karşı gelme ile ilişkisi olduğu belirlendiğinden bu sorunlara yönelik tedavi ve çalışmaların artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the causes and symptoms of being against the family, social norms, and the order of life in adolescents between the ages of 12 and 16, which is the transition from childhood to adulthood, and bullying behaviour and depression were examined. In the study, it was aimed to evaluate the relationship between the aforementioned situations seen in adolescents and the attitudes of mothers and fathers. Within the scope of the study, a questionnaire study was conducted with 202 adolescents between the ages of 12-16. The data obtained from the study were analysed with SPSS 22.0 (Statistical Program for Social Sciences) quantitative analysis programme. As a result of the study, 13-year-olds had higher averages of verbal bullying, recreational bullying, emotional bullying, mother protective-demanding attitude and father protective-demanding attitude; boys had higher averages of verbal bullying, recreational bullying, emotional bullying and father authoritarian attitude; Those with an income between 0-11400 TL had higher scores on the Kutcher adolescent depression scale, and there was a moderately significant positive relationship between bullying and depression, bullying and oppositional defiant disorder symptom level, and a moderately significant positive relationship between depression and oppositional defiant disorder symptom level. As a result of the study, it was determined that depression was associated with bullying and oppositional behaviour, so it is necessary to increase the treatment and studies on these problems.