Denetçi görüşü ve denetimin kalitesi bağlamında kilit denetim konularının rolü: Bir saha incelemesi
The role of lock audit issues in the context of auditor's opinion and the quality of audit: A field review
- Tez No: 879378
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UYAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bağımsız denetim faaliyetinin ve neticesinde yayınlanan raporların en kritik rolü rapor kullanıcılarının alacakları kararlara olan etkileridir. Finansal tabloların yansıttığı bilgileri önemli derecede etkileyebilecek işletme içinde ve dışında yer alan risklerin standartlar çerçevesinde değerlendirilerek kilit denetim bulgularının açık ve net bir şekilde ortaya konulması bağımsız denetçiden beklenmektedir. Kilit denetim konuları denetlenen işletmeye dair işletme yönetimine bildirilmiş en riskli konular arasından belirlenmektedir. Bu bağlamda kilit denetim konularının belirlenmesi makul güvencenin sağlanabilmesi, denetçi görüşü ve denetimin kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu tez çalışması ile, kilit denetim konularının denetçi tarafından belirlenmesine dair süreçleri etkileyebilecek faktörlerin saha incelemesi çalışması ile tespit edilerek denetçi görüşü ve denetimin kalitesine olası etkileri analiz edilmek istenmiştir. Bu sayede özellikle son dönemde denetim raporlarının iletişim gücünü etkileyen unsurların başında gelen kilit denetim konularının belirlenmesine etki eden süreçlerinin iyileştirilmesi ve dolayısıyla denetimin kalitesinin artırılmasına dair uygulayıcılara fayda sağlayacağı düşünülmüştür. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bağımsız denetimin önemi ana başlığı altında, bağımsız denetçilik mesleği, bağımsız denetimden beklentiler ve işletme yönetiminin iddiaları gibi konular ile birlikte bağımsız denetim süreci içerisinde özellikle kilit denetim konuları özelinde uygulamaya dair literatür destekli teorik bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde bağımsız denetim faaliyetinin zaman içerisinde değişen yaklaşımları, risk odaklı denetim yaklaşımı, müşteri kabul prosedürleri, kanıt toplama ve raporlama gibi uygulama odaklı önemli konular bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise aktif olarak bağımsız denetim faaliyetleri içerisinde yer alan bağımsız denetçiler ile anket yöntemi ile gerçekleştirilen saha inceleme çalışması, bulgular ışığında istatistiki analizler neticesinde oluşan sonuç ve değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most critical role of the independent audit activity and the reports published as a result is the effects of the report users on the decisions they will take. It is expected from the independent auditor to evaluate the risks within and outside the enterprise within the framework of the standards, which may significantly affect the information reflected by the financial statements, and to reveal the key audit findings clearly and clearly. Key audit issues are determined among the most risky issues reported to the business management regarding the audited business. In this context, the determination of key audit issues is directly related to the provision of reasonable assurance, the opinion of the auditor and the quality of the audit. With this thesis study, it was determined by the field examination study of the factors that may affect the processes regarding the determination of key audit issues by the auditor, and the possible effects on the quality of the auditor's opinion were analyzed. In this way, it has been thought that it will benefit the practitioners to improve the processes affecting the determination of key audit issues, which are one of the factors affecting the communication power of the audit reports, especially recently, and therefore to increase the quality of the audit. The study consists of three main parts. In the first part, under the main heading of the importance of independent auditing, there are issues such as the profession of independent auditing, expectations from independent audit and claims of business management, as well as literature-supported theoretical information about the application, especially in the independent audit process, especially for key audit issues. In the second part, there are important application-oriented issues such as the changing approaches of independent audit activity over time, risk-oriented audit approach, customer acceptance procedures, evidence collection and reporting. In the third part, the field examination study carried out by the survey method with independent auditors who are actively involved in independent audit activities, and the results and evaluations formed as a result of statistical analyzes in the light of the findings are included.