Tekstil firmalarında gerçekleştirilen bağımsız denetimin firma performansı üzerindeki etkisi
The impact of independent auditing on firm performance in textile companies
- Tez No: 987311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÜÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bağımsız denetimin tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin finansal performansı üzerindeki etkisini incelemektedir. Bağımsız denetim, finansal tabloların doğruluğunu artırarak yatırımcı ve paydaş güvenini güçlendirmekte; denetim kalitesindeki farklılıklar ise işletmelerin risk algısı ve performansı üzerinde belirleyici olabilmektedir. Araştırmada bağımsız denetim kalitesi iki unsurla ölçülmüştür: denetimi gerçekleştiren firmanın niteliği (Big Four olup olmaması) ve denetçi görüş türü (olumlu, şartlı, olumsuz veya görüş bildirmeme). Örneklem, 2023 yılında Borsa İstanbul'da tekstil, giyim ve deri sektörlerinde faaliyet gösteren firmalardan oluşmaktadır. Finansal performans göstergesi olarak ROA ve ROE oranları kullanılmış; veriler doğrusal regresyon analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçları, denetim firması niteliği ve denetçi görüşünün işletmelerin finansal performansı üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, bağımsız denetim kalitesi ile kârlılık arasındaki ilişkinin Türkiye tekstil sektörü özelinde güncel bir değerlendirmesini sunmaktadır. Çalışma, sınırlı olan yerli literatüre katkı sağlamanın yanı sıra yatırımcılar ve uygulayıcılar için de karar destek niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of independent auditing on the financial performance of companies operating in the textile sector. Independent audit enhances the reliability of financial statements and strengthens stakeholder confidence, while variations in audit quality may influence firms' risk perception and performance outcomes. Audit quality is measured through two main factors: the type of audit firm (whether it is one of the Big Four) and the auditor's opinion (unqualified, qualified, adverse, or disclaimer). The sample consists of textile, apparel, and leather companies listed on Borsa Istanbul in 2023. Return on Assets (ROA) and Return on Equity (ROE) are used as performance indicators, and the data are analyzed using linear regression. The findings reveal the extent to which audit firm characteristics and auditor opinions affect financial performance, providing a current assessment of the relationship between audit quality and profitability within the Turkish textile industry. The study contributes to the limited domestic literature and offers practical insights for investors, regulators, and practitioners.