Genç yetişkinlerde benlik saygısı ile bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-esteem and mindfulness in young adults
  1. Tez No: 879381
  2. Yazar: BÜŞRA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlerde benlik saygısı ile bilinçli farkındalık arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 20-40 yaş arası kadın ve erkek bireyler katılmıştır. Form ve ölçekler“Google Forms”üzerinden düzenlenip, katılımcılara iletilmiştir. Araştırmaya katılım sayısı 193 kişi olup, araştırma kriterlerine uygun olan 169 kişinin sonuçları değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, benlik saygısı düzeylerini ölçmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, farkındalık düzeylerini ölçmek için de Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların %39,6'sı düşük benlik saygısı düzeyine sahipken, %55,6'sı orta düzeyde benlik saygısına sahiptir. Yüksek benlik saygısına sahip olan katılımcılar ise %4,7'dir. Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Benlik saygısı ile cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim ve gelir durumları arasında anlamlı bir ilişki bulanmamıştır. Bilinçli Farkındalık ile cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim ve gelir durumları arasında anlamlı bir ilişki bulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between self-esteem and mindfulness in young adults. Male and female individuals between the ages of 20-40 participated in the study. Forms and scales were organized through“Google Forms”and sent to the participants. The number of participants was 193 and the results of 169 people who met the research criteria were evaluated. Sociodemographic Information Form was used to determine the demographic characteristics of the participants, Rosenberg Self-Esteem Scale was used to measure self-esteem levels, and Mindfulness Scale was used to measure mindfulness levels. While 39.6% of the participants had low self-esteem, 55.6% had moderate self-esteem. Participants with high self-esteem were 4.7%. There was no statistically significant relationship between Mindfulness Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale. No significant difference was found between self-esteem and gender, age, marital status, education and income. No significant difference was found between Mindfulness and gender, age, marital status, education and income status.