Elektrokonvülsif terapi uygulanan hastalarda genel anestezik ve kas gevşetici ilaçların hastaların hemodinamisine ve elektrokonvülsif terapi parametrelerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of general anesthetic and muscle relaxant drugs on the hemodynamics and electroconvulsive therapy parameters in patients undergoing electroconvulsive therapy
  1. Tez No: 879399
  2. Yazar: EMRE ONUR BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HEVES KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada kliniğimizde Elektrokonvülsif terapide (EKT) kullanılan genel anestezik ve kas gevşetici ajanların hemodinami ve EKT parametrelerine etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma Etik Kurulundan 19 Aralık 2023 tarihli 2023/09-56 karar numarası ile onay alındıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde 2009 – 2020 arasında EKT uygulanıp Anesteziyoloji ve Reanimasyon ABD tarafından anestezisi verilen 18 yaş ve üstü unipolar ve bipolar depresyon hastalarının kayıtları incelenmiştir. EKT indüksiyonunda genel anestezik olarak propofol, ketofol, tiyopental, etomidat; kas gevşetici olarak roküronyum ve süksinilkolin kullanılmıştır. Seanslarda elde edilen hemodinamik veriler, nöbet süreleri, aspirasyon ve atropin uygulama verileri; hastaların yaşı, kullanılan genel anestezik ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar kayıtlardan incelenerek doğrusal karma etkiler modeliyle analiz edilmiştir. Toplam 120 hastanın 1092 EKT seansının verileri incelendi. Genel anestezik ajanların dağılımında ketofol kullanılan hastaların yaş ortalaması (42,71 ± 10,877), tiyopental kullanılan hastaların yaş ortalamasından (57,13 ± 18,172) düşük bulundu (p=0,021).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to retrospectively compare the effects of general anesthetic and muscle relaxant agents used in electroconvulsive therapy (ECT) on hemodynamic and ECT parameters in our clinic. After obtaining approval from the Hacettepe University Health Sciences Research Ethics Committee on December 19, 2023, with decision number 2023/09-56, we reviewed the records of unipolar and bipolar depression patients aged 18 and older who underwent ECT between 2009 and 2020 at the Hacettepe University Psychiatry Clinic, with anesthesia administered by the Department of Anesthesiology and Reanimation. The general anesthetics propofol, ketofol, thiopental, and etomidate, and the muscle relaxants rocuronium and succinylcholine were used for ECT induction. Hemodynamic data, seizure durations, aspiration, and atropine application data obtained during the sessions; the patients' ages; and the general anesthetic and muscle relaxant drugs used were analyzed using the linear mixed-effects model. Data from 1092 ECT sessions of 120 patients were examined. The mean age of patients who received ketofol (42.71 ± 10.877) was lower than those who received thiopental (57.13 ± 18.172) (p=0.021).