Yetişkin bireylerde başa çıkma tutumlarının Tanrı inancı ve Tanrı algısı ile ilişkisi
The relationship between coping attidutes, God belief and God perpception in adults
- Tez No: 879400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerin başa çıkma tutumlarının, Tanrı inancı ve Tanrı algısı ile ilişkisini incelemektir. Bireylerin Tanrı inançlarının ve Tanrı algılarının kullandıkları başa çıkma tutumlarını etkilediği düşünülmektedir. Bu araştırma dijital platformlar üzerinden örneklem grubuna iletilmiştir. Araştırma örneklemi 323 kişiden oluşmaktadır. Örneklem grubuna Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği, Tanrı Algısı Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciensces) 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde parametrik ve non-parametrik testler uygulanmıştır. Örneklemin çoğunluğu kadın (%71,5), lisans düzeyinde eğitim seviyesine sahip (%63,2), 21 ila 30 yaş aralığında (60,4), kronik hastalığa sahip olmayan (88,5), bedensel engeli bulunmayan (99,1), psikolojik yardım almayan (%89,5) ve Tanrı'ya inanan (%89,8) bireylerden oluşmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda Tanrı algısı ile duygu odaklı başa çıkma tutumları arasında pozitif yönde zayıf düzey ilişki gözlenmiştir. Problem odaklı başa çıkma tutumları ile pozitif yönde çok zayıf düzey ilişki elde edilirken, etkisiz başa çıkma tutumları ile negatif yönde çok zayıf düzeyde ilişki elde edilmiştir. Sonuç olarak Başa çıkma tutumları ile Tanrı inancı ve Tanrı algısı arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between coping attitudes, God beliefs and God perception of adult individuals. It is thought that individuals' God beliefs and God perceptions affect the coping attitudes they use. This research was communicated to the sample group through digital platforms. The research sample consists of 323 people. Coping Attitudes Assessment Scale, Perception of God Scale and Personal Information Form were used in the sample group. The data obtained were analysed using IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciensces) 23.0 package programme. Parametric and non-parametric tests were applied in data analysis. The majority of the sample was female (71.5%), had a bachelor's degree (63.2%), was between 21 and 30 years old (60.4%), had no chronic illness (88.5%), had no physical disability (99.1%), did not receive psychological help (89.5%) and believed in God (89.8%). As a result of this study, a weak positive relationship was observed between perception of God and emotion-focused coping attitudes. While a very weak positive relationship was obtained with problem-focused coping attitudes, a very weak negative relationship was obtained with ineffective coping attitudes. As a result, no significant relationship was observed between coping attitudes and God belief and God perception.