Kahramanmaraş ili merkez ilçelerinde (Dulkadiroğlu-Onikişubat) orman ürünleri firmalarında çalışan yöneticilerin iş sağlığı ve güvenliği bilinç düzeyinin araştırılması
Research on occupational health and safety awareness level of managers working in forest products companies in Kahramanmaraş central districts (Dulkadiroğlu-Onikişubat)
- Tez No: 879432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ODABAŞ SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde sanayileşmenin artmasıyla birlikte iş kazaları ve meslek hastalıkları konusuna çok önem verilmeye başlanılmıştır. Maddi ve manevi olarak zarar veren bu etkenlerden korunmak için iş sağlığı ve güvenliği (İSG) ile ilgili kuralları, yasaları benimsemek ve uygulamak çok önemlidir. Orman ürünleri sektörünün bir alt kolu olan mobilya imalat sanayisi, İSG bakımından tehlikeli işyeri kategorisinde yer almaktadır. Kahramanmaraş ili merkez ilçelerinde bulunan (Dulkadiroğlu-Onikişubat) mobilya imalat firma yöneticilerinin, İSG ile ilgili bilinç düzeylerini belirlemek amacıyla yüz yüze anket yöntemine göre görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler daha sonra SPPS ortamında analiz edilerek değerlendirilmiştir. Genel olarak katılımcıların %54.3'ü uyarı levha-işaretlerinin 'oldukça yeterli' olduğunu ve %58.0'ı anlamlarını 'oldukça bildiğini'; %85'in üzerinde fiziksel etmenlerin (gürültü, titreşim, ortam sıcaklığı, aydınlatma, toz) İSG bakımından sebep olacağı tehlikelerinin farkında; %53.7'si risk analiz raporu ile acil durum planının hazırlanmasının 'kısmen gerekli' bulmakta; %51.9'u ilk yardım ekipmanlarının 'oldukça yeterli' olduğunu; %48.2'si elektrik/pano tesisatının İSG mevzuatına göre 'oldukça uygun' olduğunu; %83.9'u kişisel koruyucu donanımların (önlük/tulum, maske, ayakkabı, eldiven, gözlük) 'oldukça+tamamen' koruma sağladığını ve önlisans sahibi yöneticilerin %57.1'i işletmedeki makine-ekipmanlarının 'kısmen uygun' olduğunu bildirmişlerdir. Yöneticilerin eğitim seviyesinin artmasına paralel olarak '4857 sayılı iş kanunu' hakkındaki bilgi düzeylerinin daha fazla olduğu, hem yöneticilere hem de işçilere İSG ile ilgili daha fazla eğitim verilmesinin gerekli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increase in industrialization, great importance has been given to the issue of work accidents and occupational diseases. It is important to adopt and apply rules about occupational health and safety (OHS) for protecting from these factors effect as material and spiritual. Furniture industry in forestry products sector takes place at hazardous workplace category in terms of OHS. Opininons of furniture enterprise managers in Kahramanmaraş province (Dulkadiroğlu-Onikişubat) have been taken for determining consciousness levels about OHS by face to face survey method. The data from survey were analyzed with SPSS statistical programme. Generally, 54.3% of participants said that warning signs are 'quite enough', and 58.0% of them stated that they 'quite knew' meaning of these signs. Over 85% were aware of the dangers that physical factors (noise, vibration, ambient temperature, lighting, dust) may cause in terms of OSH; 53.7% found the preparation of a risk analysis report and emergency plan 'partially necessary'; 51.9% thought that the first aid equipment was 'quite sufficient'; 48.2% thought that the electrical/panel installation was 'quite suitable' according to the OSH legislation; 83.9% of them reported that personal protective equipment (apron/overalls, mask, shoes, gloves, glasses) provided 'quite+complete' protection and 57.1% of managers with an associate degree reported that the machinery and equipment in the business were 'partially suitable'. It was determined that in parallel with the increase in the education level of managers, their knowledge level about 'Labor Law No. 4857' was higher and that more training on OHS should be provided to both managers and workers.