Entomopatojen nematod heterorhabditis bacteriophora hbh hibrit ırkının konukçu arama davranışı yüksek bireylerinin elde edilmesi ve bunların bazı biyolojik farklılıklarının araştırılması
Obtaining individuals of the entomopathogenic nematode heterorhabditis bacteriophora hbh hybrid strain with high host search behavior and investigating some of their biological differences
  1. Tez No: 879476
  2. Yazar: ALPEREN KAAN BÜTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALPER SUSURLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Entomopatojen nematodlar (EPN), tarım zararlıları ile mücadelede biyolojik mücadele kapsamında yaygınlıkla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Heterorhabditis bacteriophora HBH Hibrit Irkının özel bir düzenek aracılığıyla konukçu arama özellikleri yüksek olan bireylerinin elde edilmesi amaçlanmış ve elde edilen bireylerin, ata kültür (ebeveynleri) ile arasındaki bazı biyolojik özellik farklılıkları incelenmiştir. Çalışmada öncelikle düzeneğin en alt kısmına Galleria mellonella son dönem larvaları plastik bir kafes içerisinde olacak şekilde yerleştirilmiş ve sonrasında düzenek silis kumu ile tamamıyla kapatılmıştır. Devamında 1000 infektif Juvenil (IJ) düzeneğin en üst kısmından uygulanmış ve düzenek 25°C'de tutulmuştur. Enfekte işlemi gerçekleştikten sonra G. mellonella larvaları White Trap düzeneğine alınmış, IJ çıkışları beklenmiştir. Elde edilen IJ'ler içinde aynı işlem 5. döl elde edilene kadar gerçekleştirilmiştir. 5. döl sonunda elde edilen bireylerin biyolojik özellikleri, ata kültür ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, seleksiyon sonucu elde edilen bireylerin (HBH Plus) G. mellonella ve Tenebrio molitor larvaları üzerindeki etkinlikleri incelendiğinde sırasıyla bu değerler %100 ve %90 olarak belirlenmiştir. Aynı değerler ata kültür için sırasıyla %80 ve %63.33 olarak belirlenmiştir. IJ ve hermafrodit uzunlukları incelendiğinde HBH Plus için bu değerler sırasıyla 583.75 µ ve 3864.17 µ olarak belirlenmiştir. Aynı değerler ata kültür için sırasıyla 540.30 µ ve 3711.25 µ olarak belirlenmiştir. Üreme güçleri incelendiğinde HBH Plus için ortalama değer 123.825 IJ/G. mellonella larvası olarak görülürken aynı değer ata kültür için 109.116 IJ/G. mellonella larvası olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda HBH Hibrit ırkı bireylerinin konukçu arama davranışı yüksek bireylerinin elde edilmesi sonucunda biyolojik özellikler açısından önemli farklılıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic nematodes (EPN) are widely used in biological control against agricultural pests. This thesis aims to obtain individuals of the Heterorhabditis bacteriophora HBH Hybrid Strain with high host-searching abilities through a specific apparatus and to examine the biological differences between these individuals and the parental culture. Initially, Galleria mellonella 6th stage larvae were placed in a plastic cage at the bottom of the apparatus, which was then completely filled with silica sand. Subsequently, 1000 IJs were applied from the top of the apparatus, which was maintained at 25°C. After the infection process, G. mellonella larvae were transferred to a White Trap for IJ emergence. This process was repeated until the 5th generation IJs were obtained. The biological characteristics of the 5th generation individuals were then compared with the parental culture. As a result, the effectiveness of the selected individuals (HBH Plus) on G. mellonella and T. molitor larvae was found to be 100% and 90%, respectively. The same values for the parental culture were determined to be 80% and 63.33%, respectively. The lengths of IJs and hermaphrodites were measured as 583.75 µm and 3864.17 µm, respectively for HBH Plus, compared to 540.30 µm and 3711.25 µm, respectively for the parental culture. The reproductive capacity was an average of 123,825 IJs per G. mellonella larva for HBH Plus, compared to 109,116 IJs per G. mellonella larva for the parental culture. This thesis concluded that significant biological differences were obtained by selecting individuals from the HBH Hybrid Strain with high host-seeking behavior.