Investigation of the mechanical and physical properties of barium glass and zirconia nanoparticle filled resin-based dental composites
Baryum camı ve zirkonya nanopartikül dolgulu reçine bazlı dental kompozitlerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 879513
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geleneksel olarak diş dolgularında kullanılan amalgamlar, büyük ölçüde içerdikleri cıva nedeniyle bir dizi ciddi sağlık sorununa neden olmaktadır. Ayrıca dişin rengine uymayan amalgam dolgular estetiği de olumsuz etkilemektedir. Öte yandan, diş rengiyle uyumu, yüksek mekanik özellikleri, yüksek radyopasitesi, düşük polimerizasyon büzülmesi ve uygulama kolaylığı nedeniyle iyi bir estetik görünüme sahip olan reçine bazlı dental kompozitlerin geliştirilmesi, diş hekimliğinde amalgam dolgulara tercih edilen alternatif haline gelmiştir. Bu tezde, farklı konsantrasyonlardaki (ağ.%) zirkonya ve baryum cam nanopartiküllerinin reçine esaslı kompozitin mekanik ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kompozitlerin toplam dolgu maddesi konsantrasyonu ağ.% 65'tir. Kompozitler, sırasıyla ağ.% 40, ağ.% 30 ve ağ.%30 Bis-GMA, UDMA ve TEGDMA içeren bir monomer karışımında ağ.% 20 ve ağ.% 30 yüzey modifiye baryum camı, ağ.% 1 ve ağ.% 2 yüzey modifiye zirkonya nanopartiküllerinin dağıtılmasıyla hazırlanmıştır. Reçine esaslı kompozitlerin mekanik özellikleri; eğilme mukavemeti ve basınç mukavemeti, kürlenme derinliği, polimerizasyon büzülmesi ve su sorpsiyonu ve çözünürlüğü incelenmiştir. Kompozitlerin kırılma yüzeyi taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiştir. Üç nokta eğme ve sıkıştırma testi sonuçları, baryum camı ve zirkonya nanopartiküllerinin kompozitlerin mekanik özelliklerini belirgin şekilde geliştirdiğini göstermiştir. ağ.% 30 baryum camı ve ağ.% 1 zirkonya içeren Ba30Z1 numunesi, referans numuneye göre %37'lik bir artışla 79,09 ± 3,32 MPa ile en yüksek eğilme dayanımına ulaşmıştır. ağ.% 20 baryum camı ve ağ.% 2 zirkonya içeren Ba20Z2 numunesi, referans numuneye göre %41'lik bir artışla 250,05 ± 8,01 MPa ile en yüksek basınç dayanımına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The amalgams traditionally used in dental fillings cause a number of serious health problems, largely due to the mercury they contain. Furthermore, amalgam fillings, which do not match the colour of the tooth, also have a negative effect on aesthetics. On the other hand, the development of resin-based dental composites, which have a good aesthetic appearance due to their compatibility with tooth colour, high mechanical properties, high radiopacity, low polymerisation shrinkage and ease of application, have become the preferred alternative to amalgam fillings in dentistry. In this thesis, the effects of different concentrations (wt.%) of zirconia and barium glass nanoparticles on the mechanical and physical properties of the resin based composite were studied. The total filler concentration of the composites was 65 wt.%. The composites were prepared by dispersing 20 wt.% and 30 wt.% surface modified barium glass, 1 wt.% and 2 wt.% surface modified zirconia nanoparticles in the monomer mixture containing 40 wt.%, 30 wt.% and 30 wt.% Bis-GMA, UDMA and TEGDMA, respectively. The mechanical properties; flexural strength and compressive strength, depth of cure, polymerization shrinkage and water sorption and solubility of the resin based composites were examined. The fracture surface of composites was investigated using scanning electron microscopy (SEM). Three point bending and compression test results showed that barium glass and zirconia nanoparticles noticeably enhanced the mechanical properties of the composites. The Ba30Z1 sample containing 30 wt.% barium glass and 1 wt.% zirconia achieved the highest flexural strength of 79.09 ± 3.32 MPa with a 37% increase over the reference sample. The Ba20Z2 sample containing 20 wt.% barium glass and 2 wt.% zirconia achieved the highest compressive strength of 250.05 ± 8.01 MPa with a 41% increase over the reference sample.