Vakum infüzyon yöntemiyle üretilen seramik katkılı kompozit malzemelerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the physical properties of ceramic additive composite materials produced by vacuum infusion method
  1. Tez No: 574463
  2. Yazar: ONUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Sol-Gel metodu ile hazırlanan radar absorban özellikleri iyi olan seramik malzemelerden Barium titanat (BaTiO3,)'a Gd, Zn, B, Mn; İtriyum zirkonat (YZr2O7)'ye, La, Sr, Bi, Co, Ba; Bizmut ferrit (BiFeO3)'e Mn; Baryum zirkonat (BaZrO3)' e, Co, Bi ve Sr katkılanmış, harici olarak MnYO3 çözeltisi hazırlanmıştır. Katkılı ve katkısız çözeltiler %2, %3, %5, %10 ve %15 oranlarında epoksi matrisinin içerisine eklenerek mekanik olarak karıştırılmıştır. Elde edilen katkılı epoksi vakum infüzyon metodu ile 10x10 cm ebatlarında 4 kat bıaxıal, örgü açısı= 0 / 90, yoğunluk (gr/m²)= 800 elyaf numunelerine infüzyon edilmiştir. Ayrıca her bir katkılı epoksiye ait katı epoksi numuneleri eşit boyutlarda ölçüm için hazırlanmıştır. Elde edilen bu numunelerin radar absorban özellikleri ve sertlikleri ölçülmüştür. Bu sonuçlara göre %2 Co0.5La0.5YZr2O7 katkılı kompozit numunenin 3.5 GHz'de %17 oranında radar emilimine sahip olduğu %5 Mn0.5Bi0.5FeO3 katkılı kompozit numunenin 6.5 Ghz de %32 oranında radar emilimine sahip olduğu , %5 MnYO3 katkılı numunenin 6.5 Ghz de %44 oranında radar emilimine sahip olduğu , %10 Sr0.5La0.5 YZr2O7 katkılı numunenin 5 Ghz de %43 oranında radar emilimine sahip olduğu , %5 BaZrO3 katkılı numunenin 5 Ghz de %32 oranında radar emilimine sahip olduğu tespit edilmiştir. Farklı numunelerde yapılan testler sonucundan düşük frekansta en iyi radar absorban özelliği Sr0.5La0.5 YZr2O7 katkılı numunede 5 GHz frekansta elde edilen ölçümde görülmüştür. Tüm radar emilimleri ölçülen numunelerin sertlik değerleri de katkı oranlarına göre ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ceramic materials, such as Barium Titanete (BaTiO3), doped with Gd, Zn, B, Mn, Yttiria zirconate (YZr2O7) dobed with La, Sr, Bi, Co, Bismuth ferrite (BiFeO3) doped with Mn, and Barium zirconate (BaZrO3) doped with Co, Bi and Sr; externally prepared MnYO3 solution which are known to have good radar absorbing characteristics were prepared mechnically as mixed and unmixed solutions at %2, %3, %5, %10 ve %15 fractions in an epoxy matrix by sol-gel method. The obtained doped epoxy vacuum infusion method was used to infuse 10x10 cm size 4x biaxial, mesh angle = 0/90, density (gr / m²) = 800 fiber samples. In addition, solid epoxy samples of each doped epoxy are prepared for measurement in equal dimensions. The radar absorbency and hardness of these samples were measured. According to these results, 2% Co0.5La0.5YZr2O7 added composite sample had a radar absorption of 17% at 3.5 GHz. 5% Mn0.5Bi0.5FeO3 added composite sample had a radar absorption of 6.5% at 6.5 Ghz, 5% MnYO3 added sample. It has been determined that the sample has a radar absorption rate of 44% at 6.5 Ghz, the sample with 10% Sr0.5La0.5La0.5YZr2O7 additive has 43% radar absorption at 5 Ghz and the sample with 5% BaZrO3 additive has a radar absorption of 5% at 5 Ghz. The results of the tests carried out in different samples showed that the best radar absorber at low frequency was observed at 5 GHz frequency in the Sr0.5La0.5YZr2O7 doped sample. All radar absorbances were measured according to the ratio of the hardness values of the measured samples.