Mikrodalga plazma kimyasal buhar biriktirme sistemi ile tek kristalelmas büyütülmesi
Single crystal diamond growth with microwave plasma chemical vapour deposition system
- Tez No: 879626
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BİÇER, DR. ZEYNEP BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada homoepitaksiyel olarak kalın elmas filmlerinin mikrodalga kimyasal buhar biriktirme sistemiyle büyütülmesi amaçlanıldı. Farklı üretim yöntemleriyle üretilen Seed A ve Seed B alttaşlarının büyütmeye olan etkisi incelendi. Seed A alttaşı yarıiletken üretimiyle benzerlik gösteren, iyon implantasyonu ve yarı iletken üretiminde kullanılan ''lift off'' yöntemini kullanarak üretilmiş olup, elmas filmleri Seed A alttaşı kullanılarak daha yüksek kalitede üretildi ve diğer çalışmalarda Seed A tercih edildi. Tüm büyütmelerde yöntem olarak literatürde kullanılan ''mosaic growth'' yöntemi kullanıldı Ayrıca farklı CH4/H2 oranları kullanılarak elmas filmleri, sabit sıcaklık, basınç 135 Torr ve mikrodalga gücü 5700W olacak şekilde 400 saatlik büyütmeler yapıldı. Bu büyütmeler sonucunda elmas büyütme hızına akış oranı etkisi araştırıldı. Renk kalitesi açısından en uygun büyütme oranı %6 CH4/H2 oranı kullanılarak elde edildi. En hızlı büyütme oranı ise %10 CH4/H2 elde edilmesine rağmen, kristal yüzeyinde oldukça fazla polikristal elmas büyümesi gözlemlendi. Ek olarak bu çalışmada literatürde ilk kez molibden yüzeyi fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemiyle AlTiN ve TiN kaplanarak elmas alttaşlar büyütüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to grow thick diamond films homoepitaxially using the microwave chemical vapor deposition system. The effect of different production methods on Seed A and Seed B substrates on the growth process was examined. Seed A substrates are produced using techniques akin to semiconductor production, involving ion implantation and the“lift-off”method. Diamond films grown using Seed A substrates exhibited higher quality, leading to a preference for Seed A in subsequent studies. The“mosaic growth”method, commonly used in the literature, was employed for all growth processes. Additionally, diamond films were grown using different CH4/H2 ratios, under constant conditions of temperature, pressure at 135 Torr, and microwave power at 5700W, for a duration of 400 hours. The impact of flow rate on the growth rate of diamonds was investigated as a result of these growth processes. The most suitable growth ratio in terms of color quality was achieved using a 6% CH4/H2 ratio. Although the fastest growth rate was attained with a 10% CH4/H2 ratio, a significant amount of polycrystalline diamond growth was observed on the crystal surface. Furthermore, for the first time in the literature, diamond substrates were grown by coating the molybdenum surface with AlTiN and TiN using the physical vapor deposition (PVD) method.