Whiskered kategoriler ve çaprazlanmış modüller arasındaki olası bağıntılar
Possible relationships between whiskered categories and crossed modules
- Tez No: 879668
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ULUALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezde kullanılacak olan temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde çaprazlanmış modüller ve regüler grupoidler arasındaki yakın ilişki verilmiş ve bu ilişkiden yararlanarak whiskered grupoid örneklerine yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, Brown (2010) tarafından tanımlanan whiskered ( veya regüler) grupoidler ile gruplar üzerinde çaprazlanmış modüller kategorilerinin birbirleri ile olan bağlantısı verilmiş ve bu bağlantıda bu iki kategorinin denk olmadıkları gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise kategoriksel cebirler üzerinde whisker dönüşümleri tanımlanarak, whiskered 2- cebirler kavramı tanımlanmış ve değişmeli cebirler üzerinde çaprazlanmış modüller ile olan bağlantısı incelenmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar verilmiştir ve gelecekte bu konu ile ilgili çalışma yapmak isteyen bireylere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 4 chapters. In the first chapter, we give basic information about the subject of the thesis. In second chapter, we give some examples of whiskered groupoid using the close relationship between crossed modules and regular groupoids. Also in this chapter , we give the connection between the categories of crossed modules and whiskered groupoids defined by Brown. In this connection, we prove that these categories are not equivalant. The third chapter we define the notion of whiskering operation on categorical commutative algebras and we investige the close relations among the category of whiskered 2- algebras and the category of crossed modules over algebras. In the last section, the results obtained are given and suggestions are made for individuals who want to work on this subject in the future.