Geometrik optik üzerine alternatif öğretim materyalleri geliştirilmesi ve etkinliğinin araştırılması
Development of alternative teaching materials on geometric optics and investigation of effectiveness
- Tez No: 879675
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırmanın amacı lisans düzeyde Geometrik Optik öğretimi kapsamında ışığın doğası, ışığın yansıması ve ışığın kırılması alt temaları üzerine alternatif öğretim materyalleri geliştirilmesi ve bu materyallerin kavramsal anlama düzeyine etkinliğin araştırılmasıdır. Araştırma veri toplama türüne göre hem nicel hem de nitel veri toplama aşamalarını içerdiğinden karma araştırma özelliği taşımaktadır. Araştırma uygulama türü açısından tek gruplu zayıf deneysel bir sosyal araştırmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve geometrik optik konularına yönelik açık uçlu kavramsal sorulardan oluşan Geometrik Optik Kavramsal Anlama Testi (GOKAT) ve bu testten elde edilen verilerin derinlemesine sorgulanması amacıyla Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (YYGF) kullanılmıştır. Geliştirilen GOKAT'ın yüzeysel ve kapsam geçerliliğini belirlemek için iki uzman görüşü alınmış, testin güvenilirliği için ise alınan veriler iki okuyucu tarafından değerlendirilerek okuyucular arasındaki Kendall korelasyon katsayısı (W) hesaplanmış ve W=0.956 bulunmuştur. Bu çalışmadaki özgün katkı, araştırmacı tarafından ışığın doğası, ışığın yansıması ve ışığın kırılması konularına yönelik 10 adet alternatif 3 boyutlu öğretim materyali ve bu materyallere yönelik iki boyutlu etkinlik çalışma yapraklarının geliştirilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizi SPSS 24.0 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada hem ön hem de son ölçümlerde alınan puanların normallik analizleri Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk katsayıları ile analiz edilmiştir. Ön test ve son testten alınan puanlar arasındaki farkların anlamlılığı hem parametrik olmayan Wilcoxon sıralı işaretler testi hem de veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik test olan eşleştirilmiş t testi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmalar neticesinde geometrik optik konularına yönelik geliştirilen alternatif öğretim materyallerinin, fizik öğretmen adaylarının ışığın doğası, ışığın yansıması ve ışığın kırılması konularına yönelik kavramsal anlama düzeylerine etkisinin orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop alternative teaching materials on the nature of light, reflection of light and refraction of light within the scope of teaching geometric optics at undergraduate level and to investigate the effectiveness of these materials in terms of conceptual understanding. In terms of data collection, the research has a hybrid feature since it involves both quantitative and qualitative data collection stages. In addition, the research can be classified as a one-group weak experimental research method. The Geometric Optics Conceptual Understanding Test (GOCUT), developed by the researchers and consisting of open-ended conceptual questions and the Semi-Structured Interview Form (SSIF) specifically developed to investigate the obtained data in depth were employed as data collection tools. Two expert views were considered to determine the surface and content validity of the GOCUT, and for the reliability of the test, the data were assessed by two readers and the Kendall correlation coefficient (W) between the two readers was calculated and found W=0.956. The original contribution of this study was to develop 10 alternative 3-dimensional teaching materials and relating two-dimensional activity worksheets concerning the subjects of the nature of light, reflection of light and refraction of light. The analysis of the quantitative data was carried out using SPSS 24.0 statistical programme. In this study, normality analyses of the scores obtained from both pre and post-tests were managed by means of Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk coefficients. The significance of the differences between the scores obtained from the pre and post-tests was investigated by employing both Wilcoxon signed-rank test and also paired t-test since the data were normally distributed. As a result, it was concluded that the effect of alternative teaching materials developed on teaching the nature of light, reflection of light and refraction of light was at moderate level regarding the conceptual understanding levels of pre-service physics teachers.