Indoor air quality in changing workplace dynamics: The case of additive manufacturing
Değişen çalışma yeri dinamiklerinde iç hava kalitesi: Eklemeli imalat örneği
  1. Tez No: 879712
  2. Yazar: EMEL UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
İnsanlar zamanlarının önemli bir kısmını çalışma yerleri gibi kapalı alanlarda geçirdiği için çalışma yeri koşulları onların refahı için önemlidir. Teknolojik ilerlemelerle birlikte, Eklemeli İmalat (Eİ) teknolojileri artan bir şekilde çalışma yerlerine entegre edilmekte ve bu durum ofis ve üretim mekanlarını birleştirerek Eİ süreçlerinden kaynaklanan emisyonlar ile iç hava kalitesini (İHK) etkilemektedir. Ancak, bu etkiler, özellikle ofis ve üretim mekanlarının bir arada bulunması kapsamında yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, üretim ve ofis alanlarında toz yatak füzyon birleştirme - seçici lazer ergitme (TFB-SLE), toz yatak füzyon birleştirme - seçici lazer sinterleme (TFB-SLS) ve havuz fotopolimerizasyonu -stereolitografi (HF-SLA) gibi Eİ süreçlerinin, partikül madde, uçucu organik bileşik, formaldehit, benzen, etanol, azot dioksit, karbon dioksit ve oksijen ve gibi İHK parametreleri üzerindeki etkisini ve çalışanların İHK algısını araştırmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, hava kirletici verilerini gerçek zamanlı toplayan nesnelerin interneti tabanlı özel tasarım bir enstrüman ve çalışanların İHK algısına yönelik geri bildirim toplayan özel tasarım bir enstrüman kullanılarak nitel ve nicel veriler elde edilmiştir. Görüşme sonuçları, çalışanların İHK kaygılarını vurgulamıştır. Alan deneyleri ile, TFB-SLM, TFB-SLS ve HF-SLA operasyonları sırasında üretim ve ofis mekanlarında İHK parametreleri bakımından emisyonlar tespit edilmiştir. Üretim mekanlarında saptanan emisyonların, ofis mekanında kaydedilenlere göre daha yüksektir. Çalışan geri bildirimleri, ofis mekanındaki İHK algısının genellikle olumlu olduğunu, ancak üretim mekanlarında belirli aşamalarda endişeler olduğunu göstermiştir. Bulgular, özellikle üretim mekanlarında Eİ operasyonlarıyla ilişkili İHK sorunlarını önlemek için tesis koşullarının geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
As people spend a significant portion of their time indoors, such as in workplaces, workplace conditions are of great importance to their well-being. With technological advancements, Additive Manufacturing (AM) technologies are increasingly integrated into workplaces, blending production and office spaces and affecting indoor air quality (IAQ) through emissions from various processes. However, these impacts remain underexplored, particularly regarding the coexistence of production and office spaces. This study investigates the impact of AM processes, including powder bed fusion - selective laser melting (PBF-SLM), powder bed fusion - selective laser sintering (PBF-SLS), and vat photopolymerization - stereolithography (VP-SLA) on IAQ parameters, including particulate matter, volatile organic compounds, formaldehyde, benzene, ethanol, nitrogen dioxide, carbon dioxide, and oxygen along with employees' perception of IAQ in production and office spaces. Qualitative and quantitative data were acquired from semi-structured interviews, an Internet of Things-based custom-designed instrument collecting real-time pollutant data, and another custom-designed instrument gathering employee feedback on IAQ perception. The interview results highlighted employee concerns about IAQ. Field experiments revealed emissions of varying degrees concerning IAQ parameters in both production and office spaces during PBF-SLM, PBF-SLS, and VP-SLA operations. The emissions detected in the production spaces were higher compared to those recorded in the office space. The employee feedback indicated generally positive perceptions of IAQ in the office space but noted concerns in the production spaces during certain operational phases. The findings emphasize the need for facility adjustments to mitigate IAQ challenges associated with AM operations, particularly in the production spaces.