Yapı bilgi modellemesi (BIM) süreçlerinin altyapı projelerinde incelenmesi
Examining building information modeling (BIM) processes in infrastructure projects
  1. Tez No: 879713
  2. Yazar: DENİZHAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERKAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnşaat, tasarım ve yapım yöntemlerinde yıllardır süregelen uygulamaların eksiklikleri inşaat sektörünün en büyük sorunlarından biridir. Henüz tasarım/proje aşaması devam ederken yapım aşamasında karşılaşılabilecek sorunları öngörememek, hataları tespit edememek ve buna bağlı yapım sürelerinin uzaması, planlamayı yöntemeyip inşai süreçlere hakim olamamak en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Bunlara ilave edilebilecek sayısız sebep de ortaya konulunca disiplinler arası geniş ilişki kurabilecek bir dijitalleşme adımı zaruri hale gelmiştir. Yazılım sektörünün büyümesine karşın inşaat yöntemlerindeki klasik uygulama süreçleri bir değişim zamanı geldiğini açıkça göstermektedir. Bu değişimin ilk adımları, teknolojinin en verimli şekilde kullanılabilmesine öncülük eden Yapı Bilgi Modellemesi (YBM)'dir. YBM, bir projenin dizayn aşamasından planlama, uygulama ve sonrası adımlarına kadar olan süreçleri entegre bir biçimde tüm proje iştiraklerine 3 boyutlu olarak sunan bir proje yönetim sistemidir. Yapı Bilgi Modellemesi bir yazılım veya programın ötesinde bir bilgi yönetimidir. Bu çalışmada, YBM tanımlanmış olup altyapı projelerinde YBM kullanımı ile ilgili modeller sunulmuştur. Çalışmadan elde edilen çıkarımlar ile altyapı projelerinde YBM süreçlerinin kullanımına projeksiyon tutulması ve kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The deficiencies of years of practice in construction design and construction methods are one of the biggest problems of the construction industry. Not being able to foresee the problems that may be encountered during the construction phase while the design/project phase is still ongoing, not being able to detect errors and the resulting extension of construction times, not being able to plan and master the construction processes are among the biggest problems. When numerous reasons that could be added to these were revealed, a digitalization step that could establish broad interdisciplinary relationships became necessary. Despite the growth of the software industry, classical application processes in construction methods clearly show that it is time for a change. The first steps of this change are Building Information Modeling (BIM), which pioneers the most efficient use of technology. BIM is a project management system that presents the processes from the design phase of a project to the planning, implementation and post-stage steps in an integrated manner to all project partners in 3 dimensions. BIM is an information management beyond a software or program. In this study, BIM is defined and models for the use of BIM in infrastructure projects are presented. With the inferences obtained from study, it is aimed to project the use of BIM processes in infrastructure projects and to disseminate their use.