CFPAC-1 (ZEB1+) ve MIAPaCa-2, (ZEB1-) pankreatik kanser hücre hatlarında viteksin'in anti-metastatik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of the anti-metastatic and apoptotic effects of vitexin on CFPAC-1 (ZEB1+) and MIAPaCa-2, (ZEB1-) pancreatic cancer cell lines
- Tez No: 879711
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATA ÖZÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gastrointestinal sistemin ölümcül kanserlerinden biri olan pankreatik duktal adenokarsinom hızlı yayılım, geç teşhis ve sınırlı tedavi olanaklarından dolayı önemli bir kanser türüdür. Tedavi stratejilerine yönelik çalışmalar artmıştır. Bir doğal flavonoid olan ve bitkilerin yeşil kısımlarında bulunan viteksin maddesinin anti-tümöral özellikleri in-vitro kanser çalışmalarında yerini almıştır. Bu çalışmada, viteksin uygulanan CFPAC-1 ve MIAPaCa-2 hücre hatlarında sitotoksik, apoptotik, migratif ve metastatik etkiler üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, proliferatif etkiyi gözlemleme açısından yapılan MTT deneyinde CFPAC-1 için IC50; 312 μM, IC50/2; 156 μM, MIAPaCa-2 için IC50; 500 μM, IC50/2; 250 μM bulunmuştur. Apoptotik etkiyi gözlemlemek açısından yapılan DNA fragmantasyon deneyinde belirgin bir genomik DNA hasarı her iki hücre hattında da gözlenmemiştir. Anti-migratif/metastatik ve apoptotik etki incelenmesi açısından metastatik Zeb-1, apoptotik Kaspaz-3, -8, -9 gen ifadelerinin analizi Real Time PCR metoduyla B-Actin (ACTB) internal geni primeri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic ductal adenocarcinoma, one of the deadly cancers of the gastrointestinal tract and is an important cancer type due to its rapid spread, late diagnosis and limited treatment options. Studies on treatment strategies have increased. The anti-tumoral properties of vitexin, a natural flavonoid found in the green parts of plants, have taken place in in-vitro cancer studies. In this study, cytotoxic, apoptotic, migratory and metastatic effects were studied in vitexin treated CFPAC-1 and MIAPaCa-2 cell lines. In this study, to observe the proliferative effect the MTT assay was performed onto two cell lines. The result of cytotoxicity were IC50; 312 μM, IC50/2; 156 μM for CFPAC-1 and IC50; 500 μM, IC50/2; 250 μM for MIAPaCa-2. To demonstrate the apoptotic fragmentation effect, DNA fragmentation assay was performed and no significant fragmented DNA bands was observed in both cell lines. In terms of anti-migratory/metastatic and apoptotic effects, analysis of metastatic Zeb-1 and apoptotic Caspase-3, -8, -9 gene expressions was performed by Real Time PCR method using B-Actin (ACTB) internal gene primer.