The role of social capital in the production of tourism spaces: An investigation of public beaches in antalya
Turizm mekanlarının üretiminde sosyal sermayenin rolü: Antalya'daki halk plajlarının incelenmesi
  1. Tez No: 879716
  2. Yazar: EDA UÇAK TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NİL UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu tez, turizm mekanlarının üretiminde sosyal sermayenin rolünü araştırmaktadır. Değişen planlama paradigmaları, özellikle son yıllarda planlama süreçlerinde aktörlerin rollerinin ve sosyal ilişkilerinin önem kazandığı, daha işbirlikçi bir zeminde gelişmektedir. Turizm planlaması, çeşitli aktör gruplarının yer aldığı sosyo-mekansal ve ilişkisel bir olgudur. Bu sebeple, aktör grupları arasındaki iş birliğine dayalı ve/veya çatışan ilişki dinamikleri, planlama süreçlerinde önemli değişkenlerdir. Bu araştırma, turizm mekanlarının üretimindeki ilişki dinamiklerini ve etkilerini anlamak için, devletin yeniden planlayarak müdahalesinin yerel itirazlarla sonuçlandığı bir kitle turizm destinasyonundaki iki halk plajının planlama süreçlerini kapsayan örnek alanlar ışığında sosyal sermaye kavramını teorik bir mercek olarak kullanmaktadır. Sosyal sermaye, bu çalışmada sosyal ve kurumsal etkileşimlerden kaynaklanan bir işbirlikçi kapasite biçimi olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda araştırma, turizm mekanlarının üretiminde sosyal sermayenin varlığını ve etkilerini, araştırma için geliştirilen çalışma modeli ve sosyal sermaye göstergelerine dayalı olarak doküman analizi, derinlemesine görüşmeler ve saha gözlemleri yoluyla sorgulamaktadır. Veriler, nitel bir veri analizi yazılımı olan MAXQDA 2022'de içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, turizm mekanlarının çoğunlukla devlet ile yatırımcılar arasındaki sosyal sermaye tarafından üretildiğini, ancak yerel düzeydeki sosyal sermayenin turizm mekanlarının yeniden üretiminde sınırlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonucun temel nedeni, oldukça merkezi ve piyasa odaklı politika ve mevzuat tasarımından kaynaklanmaktadır. Buna karşılık, kurumsal yapının yeniden tasarlanması için politika girdileri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of social capital in the production of tourism spaces. Changing planning paradigms have been evolving in a more collaborative ground in which roles of actors and their social relationships in the planning processes have been gaining importance especially for the last decades. Tourism planning is a socio-spatial and relational phenomenon in which there are various actor groups. Therefore, the collaborative and/or conflicting relationship dynamics between actor groups are important variables in the planning processes. To comprehend the relationship dynamics and their effects in the production of tourism spaces, this research utilizes the concept of social capital as a theoretical lens under the light of case studies encompassing the planning processes of two public beaches in a mass tourism destination, in which the intervention of state by replanning these areas resulted in local objections. Social capital is defined in this study as a form of collaborative capacity out of social and institutional interactions. In that respect, the research inquiries the presence and effects of social capital in the production of tourism spaces through document analysis, in-depth interviews, and field observations based on the study model and social capital indicators developed for the research. The data was analyzed with content analysis in a qualitative data analysis software, MAXQDA 2022. Results indicate that tourism spaces are mostly produced by the social capital between the state and investors, but the social capital at community level has a limited effect in the reproduction of tourism spaces. The root cause of this result is addressed to the highly central and market-oriented policy and legislative design. In turn, policy inputs for redesigning institutional setup are proposed.