Antep karası, Mevlana ve Sultani çekirdeksiz sofralık üzüm çeşitlerinde bağcılık uygulamalarının karbon ayak izi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of viticulture practices of Antep Karasi, Mevlana and Sultani̇ çekirdeksiz table grape varieties onto carbon footprint
- Tez No: 879720
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Karbon salınımları küresel ısınmaya, küresel ısınmada iklim değişikliğine neden olduğu artık bilinen bir gerçektir. Bu olayların önüne geçilebilmesi amacıyla karbon salınımına neden olan süreçlerde karbon ayak izinin iyi bir değerlendirmeye tabi tutulmasına ve uygun bir karbon ayak izi yönetim sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Karbon salınımına neden olabilen tarım sektörü içerisinde yer alan sofralık üzüm çeşitlerinin üretiminde karbon ayak izinin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu nedenle Antep Karası, Mevlana ve Sultani Çekirdeksiz sofralık üzüm çeşitlerinde bağcılık uygulamalarının karbon ayak izi üzerine etkilerinin incelenmesi konusu araştırılmıştır. Çalışma 2022 ve 2023 yılları boyunca Manisa İli Alaşehir İlçesi Yeşilyurt Mahallesi'nde yer alan 11 Antep Karası, 9 Mevlana ve 9 Sultani Çekirdeksiz sofralık üzüm çeşidi bağda gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamı beşikten çiftlik kapısına sistem sınırı olarak alınmış, fonksiyonel birim ise 1 kg üzüm için kg CO2 eşdeğeri şeklinde belirlenmiştir. Sofralık üzüm üretimi için 11 bağcılık uygulaması üzerinden tüm girdi ve çıktılar belirlenmiş ve 1 kg üzüm için openLCA 2.0.2 programı yardımı ile hesaplanarak sonuçlar 1 kg üzüm için kg CO2 eşdeğeri olarak sunulmuştur. Sonuçta 2022 üretim yılında Antep Karası sofralık üzüm çeşidi için 0,39077 kg CO2 eşdeğeri, Mevlana sofralık üzüm çeşidi için 0,35029 kg CO2 eşdeğeri ve Sultani Çekirdeksiz sofralık üzüm çeşidi için 0,41272 kg CO2 eşdeğeri tespit edilmiştir. 2023 üretim yılında ise Antep Karası sofralık üzüm çeşidi için 0,55914 kg CO2 eşdeğeri, Mevlana sofralık üzüm çeşidi için 0,65683 kg CO2 eşdeğeri ve Sultani Çekirdeksiz sofralık üzüm çeşidi için 0,52627 kg CO2 eşdeğeri olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre incelenen 11 bağcılık uygulaması içerisinde karbon ayak iznine en fazla etkide hasat ve sulama uygulamaları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Carbon emissions contributing to global warming and climate change is now a well-known fact. In order to address and mitigate these events, there is a need for a thorough assessment of the carbon footprint in processes causing carbon emissions and the implementation of an effective carbon footprint management process. Evaluating the carbon footprint in the production of table grape varieties within the agricultural sector, which is a source of carbon emissions, is crucial. Therefore, the study explores the effects of viticulture practices on the carbon footprint of Antep Karası, Mevlana, and Sultani Çekirdeksiz table grape varieties. The research was conducted in Yeşilyurt Village, Alaşehir District, Manisa Province, during the years 2022 and 2023, involving 11 Antep Karası, 9 Mevlana, and 9 Sultanı Çekirdeksiz vineyards. The study scope was defined from cradle to farm gate, with the functional unit set as kg of CO2 equivalent per 1 kg of grapes. All inputs and outputs for 11 viticulture practices in table grape production were determined, and the results were calculated using the openLCA 2.0.2 program, presented as kg of CO2 equivalent per 1 kg of grapes. As a result, in the 2022 production year, the carbon footprint was determined as 0,39077 kg CO2 equivalent for Antep Karası, 0,35029 kg CO2 equivalent for Mevlana, and 0,41272 kg CO2 equivalent for Sultanı Çekirdeksiz. In the 2023 production year, the values increased to 0,55914 kg CO2 equivalent for Antep Karası, 0,65683 kg CO2 equivalent for Mevlana, and 0,52627 kg CO2 equivalent for Sultanı Çekirdeksiz. According to these results, among the 11 viticulture practices examined, harvest and irrigation practices had the most significant impact on the carbon footprint.