İnsar tekniği ile denizli havzalarının kinematik analizi
Kinematic analysis of denizli grabens with insar technique
- Tez No: 879721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN HOŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
20 Mart 2019'da Burdur-Fethiye Fay Zonunun Acıpayam açılma rejimi içinde ve 8 Ağustos 2019'da Acıgöl Graben Sistemi içerisinde olmak üzere büyükleri 5.5 (Mw) ve 6.0 (Mw) olan iki deprem meydana geldi. Bu çalışmada, bu depremlere ait kosismik deformasyonu araştırmak için sismolojik veriler ve Sentinel 1A interferometrik sentetik açıklıklı radar (InSAR) verileri birlikte değerlendirilmiştir. Acıpayam ve Bozkurt depremleri için elde edilen yükselen ve alçalan interferogramlar, maksimum yer değiştirmelerinin sırasıyla 4,6 cm ve 6.0 cm olduğu normal faylanmayı işaret etmektedir. Acıpayam depremine ait 1179 artçı şok (0.9
Özet (Çeviri)
On March 20, 2019, two earthquakes with magnitudes of 5.5 (Mw) and 6.0 (Mw) occurred, one within the opening regime of the Burdur-Fethiye Fault Zone in Acıpayam and the other on August 8, 2019, within the Acıgöl Graben System. In this study, seismological data and Sentinel-1A synthetic aparture radar (InSAR) data were collectively analyzed to investigate coseismic deformation. The ascending and descending interferograms obtained for Acipayam and Bozkurt earthquakes indicate normal faulting with maximum displacements of 4.6 cm and 6.0 cm, respectively. Acipayam earthquake with its 1179 aftershocks (0.9