Farklı büyüklükteki depremlerin neden olduğu yüzey deformasyonlarının InSAR yöntemiyle incelenmesi
Investigation of crustal deformations caused by earthquakes of different magnitude by means of InSAR method
  1. Tez No: 919653
  2. Yazar: OSMAN FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yapay Açıklıklı Radar İnterferometri (InSAR) yöntemi deformasyonların belirlenmesinde sıklıkla tercih edilen bir jeodezik tekniktir. Günümüzde, geniş bir uygulama alanına sahip olmasıyla birlikte başta yüzey deformasyonlarının belirlenmesi olmak üzere pek çok çalışmada kullanılmaktadır. Ayrıca geniş bölgeleri etkileyen olayları detaylı bir şekilde inceleme imkânı sağlamaktadır. Depremler geniş alanlara etki eden doğa olayları olduğundan, depremlerin izlenmesinde de sıklıkla başvurulan bu tekniğin farklı büyüklükteki depremlerde izlenebilirliği merak konusudur. Bu tez çalışmasında, farklı büyüklükteki depremlerin neden olduğu yüzey deformasyonlarının InSAR yöntemiyle izlenebilirliğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Türkiyenin değişik bölgelerinde yer alan, düşük (Mw=4.5, Erzurum-Başaklı), orta (Mw=5.6, Denizli-Acıpayam) ve büyük (Mw=6.8, Elazığ-Sivrice) şiddetli üç deprem bölgesi seçilmiştir. Söz konusu bölgelerde, Avrupa Uzay Ajansı (ESA: European Space Agency)'ya ait Sentinel uydu verileri elde edilerek Sentinel Uygulama Platformu (SNAP: Sentinel Application Platform) yazılımıyla değerlendirilmiş ve farklı büyüklükteki depremlerin, InSAR yöntemiyle izlenebilirliklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda söz konusu bölgelerde Sentinel-1 uydu verileri elde edilerek SNAP yazılımında değerlendirilmiş ve farklı depremlerin izlenebilirliğinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda analiz sonuçları göstermektedir ki düşük büyüklükteki deprem bölgelerinin InSAR ile izlenebilirliği mümkün olmamakla birlikte, orta ve büyük şiddetli deprem bölgelerin de etkili izleme kabiliyetine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Interferometric Synthetic Aperture Radar (InSAR) is a geodetic technique frequently used for detecting deformations. With its wide range of applications, it is especially utilized for determining surface deformations and studying large-scale events in detail. Since earthquakes are natural phenomena that affect vast areas, InSAR is often employed for monitoring earthquakes. However, the ability of this technique to monitor earthquakes of varying magnitudes is a subject of interest. This thesis aims to assess the detectability of surface deformations caused by earthquakes of different magnitudes using the InSAR method. For this purpose, three earthquake regions in different parts of Turkey were selected: a low-magnitude earthquake (Mw=4.5, Erzurum-Başaklı), a medium-magnitude earthquake (Mw=5.6, Denizli-Acıpayam), and a high-magnitude earthquake (Mw=6.8, Elazığ-Sivrice). Sentinel satellite data from the European Space Agency (ESA) were analyzed using the Sentinel Application Platform (SNAP) software to evaluate the detectability of these earthquakes with InSAR. In this context, Sentinel-1 satellite data were utilized and analyzed in SNAP to reveal the monitoring capability for different earthquakes. The results of the analysis indicate that while low-magnitude earthquake regions are not detectable with InSAR, medium and high-magnitude earthquake regions can be effectively monitored using this method.