Elit biber hatlarına moleküler markır yardımlı geriye melezleme ile L4 geninin aktarılması ve dayanıklı hibritlerin orjinal hibritlerle ticari performanslarının karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Transfer of the L4 gene to elite pepper (Capsicum annum L.) lines by molecular markir assisted backcrossing and comparative evaluation of the commercial performance of resistant hybrids with original hybrids
  1. Tez No: 879724
  2. Yazar: HURİYE ÖZDEMİR YELLİGEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tobamovirüsler biber bitkileri (Capsicum annum) üzerinde önemli miktarda kayba sebep olmaktadır.Bu nedenle ticari değere sahip 2721 çeşidimizin elit hatları virüs dayanımını sağlayan L4 geni bulunmamaktadır. Mileno F1 çeşidinden L4 genini elit hatlarımıza markır yardımlı geriye melezleme yöntemi kullanılarak aktarılmıştır.PBC4F2 populasyonuna getirilen homozigot L4 dayanımı taşıyan bitkiler hibritin orjınal PK4 ♂ hattı ile melezlenerek L4 dayanımına sahip yeni F1'ler elde edilmiştir. Elde edilen dayanımı olan F1'ler ile hassas 2721 F1'mizden 10'ar bitki dikilerek verim, meyve kalitesi, erkencilik gibi ticari performans karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuç olarak, ticari hibrit kapya biber çeşidine Tobamovirüs dayanımı kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tobamoviruses cause significant losses on pepper plants (Capsicum annum). Therefore, the elite lines of our commercially valuable 2721 variety do not have the L4 gene that provides virus resistance. The L4 gene from the Mileno F1 variety was transferred to our elite lines using the marker-assisted backcrossing method.Plants carrying homozygous L4 resistance brought to the PBC4F2 population were crossed with the original PK4 ♂ line of the hybrid to obtain new F1s with L4 resistance. Commercial performance such as yield, fruit quality and earliness were compared by planting 10 plants from our sensitive 2721 F1 with the resistant F1s obtained. As a result, Tobamovirus resistance was introduced to the commercial hybrid capia pepper variety.