Atık polietilenteraftalat (PET) katkısı ile üretilmiş betonun basınç dayanımlarının ve priz sürelerinin incelenmesi
Investigation of the compressive strengths and setting timesof concrete made with waste poly ethyleneterphthalate (PET)additive
  1. Tez No: 879723
  2. Yazar: EZGİ ELTEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada atık PolietilenTeraftalat (PET) katkısı ile üretilmiş betonun basınç dayanımları ve priz süreleri incelenmiştir. PET katkısının beton katkısı olarak kullanılmasına son yıllarda çok önem verilmeye başlanmış ve oldukça yüksek miktarlarda PET malzemesinin geri dönüşümünün çimento sektöründe sağlanması hedeflenmiştir. Bu çalışmada Tip 1 olarak adlandırılan yüksek kalitedeki çimentoya sırasıyla kütlece %0.2, %0.4, %0.6, %0.8, %1, %2, %3 ve %5 oranında 0-4 mm boyutuna getirilmiş mikro partikül PET eklemesi yapılmıştır. PET oranının yükseltilmesi ile çimentonun basınç dayanımı arasında ters orantı gözlemlenmiş ve PET'in çimento entegrasyonunda optimum bir nokta bulunduğu tespit edilmiştir. Optimum noktadan uzaklaşıldıkça PET entegrasyonu her ne kadar çimentonun mekanik dayanımına olumsuz etki etse de mekanik dayanımların minimum sağlanması gereken mekanik dayanım değerinden çok sapmadığı ve kullanılabilirliğinin mümkün olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca betonların priz alma sürelerinin PET entegrasyonu oranı ile paralel olarak arttığı fakat bu artış oranını standart değerler içerisinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, compressive strengths and setting times of concrete produced with waste PolyethyleneTerephthalate (PET) additive were investigated. In recent years, great importance has been given to the use of PET additive as a concrete additive, and it is aimed to recycle PET materials in high quantities in the cement sector. In this study, microparticles reduced to 0-4 mm size were added to the high quality cement called Type 1 at a rate of by mass 0.2%, 0.4%, 0.6%, 0.8%, 1%, 2%, 3% and 5%, respectively. PET was added. An inverse relationship was observed between the increase in the amount of PET and the mechanical strength of the cement, and it was determined that there was an optimum point in the cement integration of PET. Although the PET integration negatively affects the mechanical strength of the cement as we move away from the optimum point, it has been determined that the mechanical strengths do not deviate much from the minimum mechanical strength value and its usability is possible. In addition, it was determined that the setting times of the concretes increased in parallel with the PET integration rate, but this increase rate was within the standard values.