Karma lif katkılı betonarme kirişlerde yükleme hızının kesme davranışına etkisi
Effect of loading rates on shear behavior of reinforced concrete beams with hybrid steel fibres
- Tez No: 879734
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİ TURĞUT, PROF. DR. KAZIM TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Betonarme yapılarda kesme davranışı üzerine yıllardır deneysel ve sayısal çalışmalar yapılmasına rağmen, henüz daha tam olarak anlaşılamamış zor ve karmaşık konulardan birisidir. Birçok parametrenin etkili olduğu kesme göçmesi ani ve gevrek olduğundan oldukça tehlikelidir. Beton dayanımı, kesme açıklığının kiriş faydalı yüksekliğine oranı (av/d) ve boyuna çekme donatısı miktarının kesme donatısız kirişlerde göçme davranışını etkileyen önemli parametreler olduğu iyi bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda çelik lifli betonların ve yükleme hızının da betonarme kirişlerde kesme davranışını etkilediği bulunmuştur ancak yükleme hızıyla ilgili bulunan sonuçlar tartışmalıdır. Bu çalışmada, lifsiz, makro çelik lifli ve karma çelik lif içeren boyuna çekme donatılı kesme donatısız, av/d oranı 2.38 olan betonarme kirişlerin 1.6 mm/dk ve 40 mm/dk yükleme hızları altında ki göçme davranışları incelenmiştir. Çelik lif kullanımı ve yükleme hızı parametrelerinin kesmede göçme davranışı durumunu önemli derecede değiştirdiği bulunmuştur. Yük değerleri ve çatlak oluşum aşamaları eşzamanlı olarak kaydedilerek betonarme kirişlerde kesme davranışıyla ilgili oldukça önemli verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although experimental and numerical studies have been carried out for years on shear behavior of RC structures, it is one of the difficult and complex issues, which is not yet fully understood. Shear failure, in which many parameters are effective, is very dangerous as it is sudden and brittle. It is well known that concrete strength, the shear– span/depth ratio (av/d) and the amount of longitudinal tensile reinforcement are important parameters affecting the collapse behavior of beams without shear reinforcement. In recent studies, it has been found that steel fibre concrete and loading rate also affect the shear behavior of RC beams, but the results regarding the loading rate are controversial. In this study, the failure behavior of fiberless, macro steel fiber and hybrid steel fiber RC beams with longitudinal tensile reinforcement and no shear reinforcement, with an av/d ratio of 2.38, under 1.6 mm/min and 40 mm/min loading rates were investigated. It has been found that the use of steel fiber and loading rate parameters significantly change the shear failure behavior of RC beams. By recording load values and crack formation stages simultaneously, very important data regarding the shear behavior of RC beams was obtained.