Sağlıklı sedanter bireylerde core stabilizasyon egzersizlerinin denge, gövde kas enduransı ve postür üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of core stabilization exercises on balance trunkmuscle endurance and posture in healthy sedentaryindividuals
  1. Tez No: 879793
  2. Yazar: BEYZA NUR YUMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmanın amacı, sağlıklı sedanter bireylerde core stabilizasyon egzersizlerinin denge, gövde kas enduransı ve postür üzerinde etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmamızın amacına yönelik olarak 18-40 yaş arasında olan, 52 sağlıklı sedanter birey çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar egzersiz (n=26) ve kontrol (n=26) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubuna 6 hafta boyunca haftada 3 kez 45 dakika core stabilizasyon egzersizleri (CSE) uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale uygulanmadı. Katılımcılar çalışmanın başlangıcında ve 6 hafta sonrasında değerlendirildi. Denge, Korebalance (Koredenge) Denge Sistemi ile değerlendirildi. Gövde kas enduransı, Fleksör Gövde Kas Enduransı Testi, Biering Sorenson Testi ve Lateral Köprü Testi ile değerlendirildi. Postürün değerlendirilmesinde, New York Postür Değerlendirme Ölçeği (NYPDÖ) ve postür analizi kullanıldı. Statik göz açık (GA) denge testinde egzersiz grubunda grup içi ön/sağ (p=0,001) ve total değerleri (p=0,026) ve gruplar arası ön/sağ (p=0,000), ön/sol (p=0,016) ve arka/sağ (p=0,025) değerlerinde anlamlı bir farklılık görüldü. Statik göz kapalı dengenin egzersiz grubunda gruplar arası ön/sağ (p=0,010) yönünde ve grup içi ön/sağ (p=0,028) ve ön/sol (0,007) yönlerinde ve kontrol grubunda grup içi ön/sol (p=0,006) yönünde geliştiği görüldü. Gruplar karşılaştırıldığında egzersiz grubunda dinamik denge arka/sağ (p=0,007), arka/sol (p=0,042) ve total (p=0, 014) değerlerinde anlamlı bir azalma vardır. Grupların ilk ve son ölçümleri karşılaştırıldığında tüm gövde kas enduransı parametrelerinde egzersiz grubunda anlamlı bir artış vardır (p=0,000). Egzersiz grubunda postür analizi (p=0,000) ve NYPDÖ sonuçlarında (p=0,000) anlamlı bir farklılık bulundu. Sonuç olarak, bu çalışmada sağlıklı sedanter bireylerde CSE'nin denge, gövde kas enduransı ve postür üzerinde olumlu etkileri olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effectiveness of core stabilization exercises (CSE) on balance, trunk muscle endurance and posture in healthy sedentary individuals. In this study 52 healthy sedentary participants aged between 18-40 years were included. Participants were randomly divided into two groups as an exercise (n=26) and control (n=26) group. The exercise group (EG) underwent CSE for 45 minutes, 3 times a week for 6 weeks. The control group (CG) did not receive any intervention. Balance was evaluated with the KoreBalance Balance System. Trunk muscle endurance was evaluated with the Flexor Trunk Muscle Endurance Test, Biering Sorenson Test and Lateral Bridge Test. Posture was assessed using the New York Posture Rating Scale (NYPRS) and posture analysis. There was a significant difference in the front/right (p=0,001) and total (p=0,026) values within the group and in the anterior/right (p=0,000), anterior/left (p=0,016), and behind/right (p=0,025) values between the groups in the static eye open (EO) balance test in the EG. Static eye-closed balance improved in the intergroup anterior/right (p=0.010) and intragroup anterior/right (p=0.028) and anterior/left (0.007) directions in the exercise group and in the intragroup anterior/left (p=0.006) direction in the control group. There was a significant improvement in dynamic balance behind/right (p=0,007), behind/left (p=0,042) and total score (p=0,014) values, all trunk muscle endurance parameters (p=0,000), posture analysis (p=0,000) and NYPRS (p=0,000) results in the EG. In conclusion, this study showed that CSE had positive effects on balance, trunk muscle endurance and posture in healthy sedentary individuals.