Pediyatrik cerrahi tarafından opere edilen hastaların demografik özellikleri, geçirdikleri ameliyat tipleri, postoperatif yatış ve mortalite oranlarının anestezi yaklaşımı açısından retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of demographic characteristics, types of surgery, postoperative hospitalization and mortality rates of patients operated by pediatric surgery in terms of anesthetic approach
  1. Tez No: 879792
  2. Yazar: SERAY HİSARKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÜZÜMCÜGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Pediyatrik hasta grubunda anestezi uygulamaları erişkinden birçok yönden farklılık gösterir. Anestezi riskinin pediyatrik hastalarda erişkinlere oranla daha yüksek olduğu kabul edilmektedir ve pediyatrik hastalarda bu risk yaşla ters orantılı olarak artmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız pediyatrik cerrahi tarafından ameliyata alınan hastalarda cinsiyet ve yaş grubu dağılımını, en sık yapılan cerrahi prosedürleri belirleyip hastaların postoperatif yatış süresini ve mortalite oranlarını tanımlamaktı. 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında pediyatrik cerrahiye alınan hastalara“Nucleus”bilgi işletim sistemi üzerinden ulaşıldı ve hastalara ait; cinsiyet, yaş, operasyona alındığı tarih, geçirdiği cerrahi prosedür, geçirdiği cerrahi sayısı, postoperatif yatışının olup olmaması ve yatış varsa taburculuk tarihi, postoperatif 30 günlük sürede eksitus olup olmaması parametreleri veri toplama formuna işlendi. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı. 18 yaşından küçük genel anestezi altında cerrahiye alınan 1274 hastadaki 1553 cerrahi işlem çalışmaya dahil edildi. Erkek hasta oranı %70,7; kız hasta oranı %29,3 bulundu. Cerrahiye en çok alınan yaş grubu küçük çocuk (%49,0), en az alınan yaş grubu ise yenidoğan (%2,3) idi. En sık yapılan cerrahi işlemler batın cerrahileri (%21,7), en az yapılan cerrahi işlem ise travmaya bağlı cerrahi (%0,1) olarak saptandı. 1553 vakanın 810 (%52) tanesine postoperatif yatış verildiği gözlendi. En sık küçük çocuk (%57,2) ve yürüme yaşındaki çocukların (%53,4); en az ise yenidoğan (%8,6) grubundaki hastaların günübirlik cerrahiye alındığı görüldü. Çalışmadaki 35 yenidoğandan 32 (%91,4) tanesinin postoperatif yatış aldığı ve ortalama yatış süresinin 11 gün olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Anesthesia practices in the pediatric patient group differ from those in adults in many ways. It is accepted that the risk of anesthesia is higher in pediatric patients compared to adults and this risk increases inversely with age in pediatric patients. Our aim in this study was to determine the gender and age group distribution, the most common surgical procedures performed, and to define the postoperative length of stay and mortality rates in patients operated on by pediatric surgery. The data of patients who underwent pediatric surgery in the period from 01.01.2022 to 31.12.2022 were accessed through the information operating system“Nucleus”and the following parameters were entered into the data collection form: gender, age, date of operation, surgical procedure, number of surgeries, postoperative hospitalization, discharge date if hospitalized, and excitus within 30 days postoperatively. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) package program. 1553 surgical procedure pertaining to 1274 patients younger than 18 years of age who underwent surgery under general anesthesia were included in the study. The proportions of male and female patients was 70.7% and 29.3%, respectively. The most common age group to undergo surgery was young children (4-12 years) (49.0%) and the least common age group was neonates (2.3%). The most common surgical procedures were abdominal surgeries (21.7%) and the least common surgical procedure was trauma-related surgery (0.1%). Of 1553 cases, 810 (52%) were hospitalized postoperatively. Toddler (57.2%) and children of walking age (53.4%) were most frequently admitted to day surgery, while patients in the neonatal group (8.6%) were the least frequently admitted to day surgery. Of the 35 neonates in the study, 32 (91.4%) received postoperative hospitalization and the mean duration of hospitalization was 11 days.