Kapiller kan örneği alma sırasında kullanılan simüle elin konfor, ağrı ve stres düzeylerine etkisi: prematüre bebeklerde atravmatik bakım yaklaşımı
The impact of simulated hand of comfort, pain, and stress levels during capillary blood sampling: an approach to traumatic care in premature infants
- Tez No: 879823
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Prematüre bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitesinde geçirdikleri süre boyunca invaziv olan ve olmayan işlemlere maruz kalmaktadırlar. Bu ağrı ve stres gelişimsel ve nörolojik sorunlara yol açabilmekte ve konforlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Destekleyici bir yastık olarak tasarlanan ve insan kollarını taklit eden simüle el; bakım kalitesinde iyileştirmeler sağlamaktadır. Böylelikle prematüre bebeklerde; daha fazla kendi kendine gevşeme davranışının yanı sıra daha az apne ve bradikardi periyodu olduğu gözlenmektedir. Araştırma randomize paralel kontrollü deney tipinde tasarlandı ve kapiller kan gazı örneği alma sırasında simüle elin konfor, ağrı ve stres düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırmanın evrenini, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebekler oluşturdu (N=346). Araştırmanın örneklemini; 50 kontrol ve 50 deney grubu olmak üzere dahil edilme kriterlerini sağlayan 100 prematüre bebek oluşturdu. Araştırma Ekim 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbulda bulunan bir vakıf üniversitesi hastanesinin yenidoğan yoğunbakım ünitesinde gerçekleştirildi. Araştırma verileri;“Prematüre Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Prematüre Bebek Konfor Ölçeği”,“Yenidoğan Stres Ölçeği”ve“Prematüre Bebek Ağrı Profili”kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Premature babies in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) are exposed to both invasive and non-invasive procedures throughout their stay. Examples of these procedures include capillary blood sampling, establishing intravenous access, lumbar puncture, intramuscular injections, insertion of nasogastric/gastric tubes, and aspiration procedures. Such procedures can lead to pain and stress, which may contribute to developmental and neurological issues and negatively impact their comfort. Simulated hands designed to mimic human arms serve as supportive cushions and contribute to improvements in the quality of care. Consequently, premature babies exhibit more self-soothing behaviors and fewer episodes of apnea and bradycardia.The research was designed to determine the effect of the simulated hand on comfort, pain, and stress levels during capillary blood gas sampling as a randomized parallel controlled trial. The study population comprised babies admitted to the NICU (N=346). The sample consisted of 100 premature babies meeting inclusion criteria, divided into two groups 50 control and 50 experimental groups. The research was conducted in the NICU of a foundation university hospital in Istanbul between October 2023 and June 2024.