Nazal polipozisli hastalarda vestibülokohlear değerlendirme
Vestibulocochlear evaluation in patients with nasal polyposis
  1. Tez No: 879822
  2. Yazar: FATMATÜ ZEHRA TÜRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR GÜNEBAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Burun ve paranazal sinüslerin kronik inflamatuar bir hastalığı olan nazal polipler aslında tek başına bir hastalık olmaktan çok, pek çok hastalığın ortak patolojik bulgusudur. Sınırlı tek bir lezyondan, yüzde deformite yaratacak kadar vahim, yaygın mukozal değişikliklere kadar uzanan bir yelpazede karşımıza çıkabilmektedir. Allerji, astım, aspirin hassasiyeti, rekürren sinüzit gibi değişik etyolojik faktörlerin rol oynadığı nazal polipozis, klinik olarak farklı formlarda ve yaygınlıkta olabilmektedir. İç kulak otoimmün ataklara karşı duyarlı bir organdır ve sensörinöral işitme kaybı organ spesifik olmayan otoimmün hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilmektedir Son yıllarda yapılan birçok çalışmada, inflamatuar ve immünolojik patogenezli bir çok hastalıkda işitme ve denge fonksiyonları değerlendirilmiştir. Fakat nazal polipozisin vestibülokohlear sistem ile ilişkisi hakkında litertürde henüz bir çalışma yoktur. Yapılan çalışmalardan yola çıkarak bu çalışma, nazal polipozisin orta ve iç kulak işitme fonksiyonları ve vestibüler sistem üzerine etkisini araştırmak üzere planlanmıştır. Çalışmamızın amacı; nazal polipozisli hastalar ile kontrol grubununun saf ses odyometri, timpanometri, DPOAE ile OAE değerlerini ve her iki kulaktaki VEMP değerlerini karşılaştırarak nazal polipozisin vestibulokohlear sistem üzerinde etkisini değerlendirmektir. Çalışma 40 Nazal polipozis hastası ve 40 kontrol grubu kişi ile yapılmıştır. Çalışma 35 kadın (% 43,75), 45 erkek (% 56,25) olmak üzere toplam 80 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Nazal polipozisli 25 erkek, 15 kadın hasta mevcuttur. Kontrol grubu 20 erkek 20 kadın sağlıklı kişilerden oluşmuştur. Kontrol grubunun yaş ortalaması 40,6±14,04 (minimum 18, maksimum 70), çalışma grubunun yaş ortalaması 43,2±14,01 (minimum 20, maksimum 65) olarak bulunmuştur. Çalışmamızda nazal polipozisli hastaların ve kontrol grubundaki hastaların saf ses odyometri değerleri, timpanometri, otoakustik emisyon SNR değerleri, VEMP değerleri; ayrı ayrı değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak nazal polipozis hastalarında orta ve iç kulak fonksiyonlarının etkilenimi ve bu olası etkilenimler ile ilişkili olabilecek hastalık özelliklerine yönelik çalışmalara devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Nasal polyps, which is a chronic inflammatory disease of the nose and paranasal sinuses, is actually a common pathological finding of many diseases rather than a single disease. It can present in a spectrum ranging from a single, limited lesion to widespread mucosal changes that are severe enough to cause facial deformity. Nasal polyposis, in which various etiological factors such as allergy, asthma, aspirin sensitivity, and recurrent sinusitis play a role, can clinically occur in different forms and prevalence. The inner ear is an organ sensitive to autoimmune attacks, and sensorineural hearing loss may occur as a complication of non-organ-specific autoimmune diseases. In recent years, many studies have evaluated hearing and balance functions in many diseases with inflammatory and immunological pathogenesis. However, there is no study in the literature yet about the relationship between nasal polyposis and the vestibulocochlear system. Based on the studies conducted, this study was planned to investigate the effect of nasal polyposis on middle and inner ear hearing functions and the vestibular system. The purpose of our study; The aim was to evaluate the effect of nasal polyposis on the vestibulocochlear system by comparing pure tone audiometry, tympanometry, DPOAE, OAE values and VEMP values in both ears between patients with nasal polyposis and the control group. The study was conducted with 40 nasal polyposis patients and 40 control group people. The study was conducted with a total of 80 people, 35 female (43.75%) and 45 male (56.25%). There were 25 male and 15 female patients with nasal polyposis. The control group consisted of 20 men and 20 women. The average age of the control group was 40.6±14.04 (minimum 18, maximum 70), and the average age of the study group was 43.2±14.01 (minimum 20, maximum 65). In our study, pure tone audiometry values, tympanometry, otoacoustic emission SNR values, and VEMP values of patients with nasal polyposis and the control group; were evaluated and compared separately. As a result, studies on the effects of vestibulocochlear functions in nasal polyposis patients and the disease characteristics that may be related to these possible effects should be continued.