Spor lisesi öğrencilerinde duygusal istismar ve benlik algısı: Karşılaştırmalı bir çalışma
Emotional abuse in sports high school students and self-percept: A comparative study
- Tez No: 879827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor lisesi öğrencileri ile diğer lise öğrencilerinin duygusal istismar ve benlik algılarını karşılaştırmaktadır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Batman ilinde okuyan spor lisesi ve diğer liselerde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 500 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin demografik özelliklerine ilişkin veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Öğrencilerin benlik algısı ve duygusal istismara olan verilerinin toplanması amacıyla“Ergenler İçin Benlik Algısı Ölçeği”ve“Duygusal İstismar Ölçeği”kullanılmıştır. Anketler uygulandıktan sonra istatistiksel analizleri kolaylaştırmak amacıyla SPSS 22.0 yazılım paketinden faydalanılmıştır. Verileri analiz etmek için frekans analizi, yüzde analizi, aritmetik ortalama, bağımsız değişken testi, varyans analizi (ANOVA) ve post hoc testi gibi çeşitli istatistiksel teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the emotional abuse and self-perceptions of sports high school students and other high school students. The population of the research consists of students studying in sports high schools and other high schools in Batman province in the 2023-2024 academic year. The sample of the research consists of a total of 500 students who participated in the research voluntarily.“Personal Information Form”was used to collect data on the demographic characteristics of the students.“Self-Perception Scale for Adolescents”and“Emotional Abuse Scale”were used to collect data on students' self-perception and emotional abuse. After the surveys were administered, the SPSS 22.0 software package was used to facilitate statistical analysis. Various statistical techniques such as frequency analysis, percentage analysis, arithmetic mean, independent variable test, analysis of variance (ANOVA) and post hoc test were used to analyze the data.