Arpa unu kullanılarak beta-glukanca zenginleştirilmiş geleneksel ekmek (Bazlama) geliştirilmesi üzerine bir çalışma
A study on the development of beta-glucan enriched traditional bread (Bazlama) using barley flour
  1. Tez No: 879826
  2. Yazar: GÖZDE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT KÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ekmek günlük enerji gereksiniminin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Sağlıklı bir beslenme modeli olan Akdeniz beslenme modelinde lif açısından tahıl tüketiminin önemi açıktır. Akdeniz beslenme modeli, yüksek oranda diyet lifi, vitamin, mineral ve biyoaktif bileşikler içeriği ile organizmayı Tip II diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı korumada etkilidir. Bu çalışmanın amacı, Akdeniz beslenme modeli uygulayan kişiler için rehberlerde önerilen günlük beta-glukan alımını sağlayacak ve besin değerini artıracak yüksek beta-glukan içeriğine sahip geleneksel bir ekmek (bazlama) geliştirmektir. Fonksiyonel bir bazlama üretmek amacıyla ekmeklik buğday (Tosunbey çeşidi) unu, yüksek beta-glukan içerikli kavuzsuz arpa (Chifaa çeşidi) unu ile %15, %30, %45 ve %60 oranlarında zenginleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları, arpa unu ile zenginleştirilmiş bazlama örneklerinden yüksek oranda arpa unu içerenler (%45 ve %60), alt limit 3 g beta-glukan içeriği sağlaması şartını ileri süren uluslararası sağlık beyanını karşılayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bread meets a large part of the daily energy requirement. The importance of cereal consumption in terms of fiber in the Mediterranean diet, which is a healthy eating model, is clear. The Mediterranean diet is an effective dietary model in protecting the organism against non-communicable diseases such as Type II diabetes, cardiovascular diseases and cancer due to its high content of dietary fiber, vitamins, minerals and bioactive compounds. The purpose of the this study was to develop a traditional bread (bazlama) with high beta-glucan content to provide the recommended daily beta-glucan intake by the guidelines and improve its nutritional value for people following the Mediterranean diet. In order to produce a functional bazlama, bread wheat (cv. Tosunbey) flour was enriched with hull-less barley (cv. Chifaa) flour with high beta-glucan content by 15%, 30%, 45% and 60%. Findings of study, barley flour enriched bazlama samples were able to meet the international health claims which stipulate a daily intake limit of at least 3 g beta-glucan.