TÜBİTAK çocuk kitaplarındaki bilimsel illüstrasyonların incelenmesi
Examination of scientific illustrations in TUBITAK children's books
  1. Tez No: 879828
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLLÜ YAKAR TAPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İllüstrasyon bir metni anlaşılır kılmak için yapılan bir çizim türüdür. Çocuk yaş grubuna göre düşünülürse kitaplardaki illüstrasyon teknikleri daha anlaşılır, yalın, ilgi çekici olmalıdır. Bilimsel illüstrasyon düşünülürse çocuklar için daha az detay kullanılmalıdır. TÜBİTAK bu alanda en çok kitap çıkan yayınevlerinden biri olduğu için araştırmada TÜBİTAK 7-8 yaş grubu bilimsel çocuk kitabı üzerinden bir örneklem oluşturulmuştur. Yapılan araştırmada nitel analiz tekniği kullanılmış olup bu yaş grubundan seçilen 6 kitap sayfasına sorular hazırlanmıştır. Hazırlanan sorular 3 akademisyen ve illüstrasyon uzmanı tarafından cevaplandırılmıştır. Yapılan görüşmeler ve araştırma sonucunda bilimsel çocuk kitaplarının tıbbi illüstrasyonlar kadar detaylı olmaması gerektiği, sulu boya ve kuru boya karışık tekniğin çocuklara daha çok hitap ettiği, yalın bir çizim stili olması ve kullanılan renklerin canlı yapılması gerektiği araştırma sonucunda ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
An illustration is a type of drawing made to make a text understandable. Considering the children's age group, the illustration techniques in books should be more understandable, simple, and engaging. For scientific illustrations, less detail should be used for children. Since TÜBİTAK is one of the publishers that produce the most books in this field, a sample was created in the research based on TÜBİTAK's scientific children's books for the 7-8 age group. In the research, qualitative analysis techniques were used, and questions were prepared for six book pages selected from this age group. The prepared questions were answered by three academics and illustration experts. As a result of the interviews and research, it was concluded that scientific children's books should not be as detailed as medical illustrations, the mixed technique of watercolor and dry paint appeals more to children, a simple drawing style should be used, and the colors used should be vibrant.