Reformer aleti üzerinde yapılan yüzüstü gövde stabilizasyon egzersizlerinin gövde kas kuvveti ve enduransına etkisi
Effect of prone body stabilization exercises performed on the reformer device on body muscle strength and endurance
  1. Tez No: 879844
  2. Yazar: HACER CANSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BARAN YOSMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı reformer aleti üzerinde yapılan yüzüstü gövde stabilizasyon egzersizlerinin gövde kas kuvveti ve enduransına etkisini araştırmaktır. Çalışmaya özel bir sağlıklı yaşam merkezine reformer pilates egzersizi için başvurmuş 25-45 yaş arası 40 sağlıklı ve gönüllü kadın birey dahil edildi. 20 birey sırtüstü egzersiz grubuna, 20 birey sırtüstü+yüzüstü egzersiz grubunda olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Her iki grup da haftada 2 gün 8 hafta boyunca egzersiz uygulamaya devam etti. Seanslar sırtüstü egzersiz grubu 50 dakika, sırtüstü+yüzüstü egzersiz grubu ilave 10 dakika yüzüstü egzersizler eklenerek 60 dakika olacak şekilde fizyoterapist tarafından yaptırıldı. Bireylerin demografik özellikleri oluşturulan veri toplama formu kullanılarak kaydedildi. Her iki grubun gövde kas kuvveti Modifiye Sit-up Testi ve Modifiye Push-up Testi ile gövde enduransı Yüzüstü Köprü Testi (Plank Test), Lateral Köprü Testi, Gövde Fleksiyon Testi, Gövde Ekstansiyon Testi (Sorenson Testi) ile değerlendirildi. Derin gövde stabilizatör kas kuvveti (transversus abdominus), stabilize edici biofeedback aleti (Chattanooga Stabilizer) ile değerlendirildi ve stabilizasyon kuvvet bulguları basınçtaki değişim (mmHg) olarak kaydedildi. Egzersiz öncesi ve 8 hafta egzersiz sonrası olmak üzere iki değerlendirme yapıldı. Her grup da kendi içerisinde egzersiz sonrasında öncesine göre gövde kas kuvveti ve enduransında artış gözlemlendi fakat iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadı (p>0,05). Sonuç olarak, reformer aleti üzerinde yapılan yüzüstü stabilizasyon egzersizlerinin gövde kas kuvveti ve enduransı üzerine olumlu etkisi olduğu ancak reformer aleti ile sadece sırtüstü yapılan egzersizlere göre üstünlüğünün olmadığı görüldü. Gövde kas kuvveti ve enduransının arttırılmasında pilates egzersiz programları içerisinde her iki yöntem de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of prone trunk stabilization exercises on trunk muscle strength and endurance. The study included 40 healthy female volunteers aged between 25-45 years who applied to a private wellness center for reformer pilates exercise. 20 individuals were separated into two groups as supine exercise group and 20 individuals were divided into two groups as supine + prone exercise group. Both groups continued to exercise 2 days a week for 8 weeks. The sessions were performed by a physiotherapist for 50 minutes in the supine exercise group and 60 minutes in the supine+prone exercise group. Demographic characteristics of the individuals were recorded using a data collection form. Trunk muscle strength of both groups was evaluated by Modified Sit-up Test and Modified Push-up Test and trunk endurance was evaluated by Prone Bridge Test (Plank Test), Lateral Bridge Test, Trunk Flexion Test, Trunk Extension Test (Sorenson Test). Deep trunk stabilizer muscle strength was assessed with a stabilizing pressure biofeedback device (Chattanooga Stabilizer) and stabilizing force findings were recorded as change in pressure (mmHg). Two evaluations were performed: pre-exercise and 8 weeks post-exercise. An increase in trunk muscle strength and endurance was observed in each group after exercise compared to before exercise, but there was no statistically significant difference between the two groups (p>0.05). In conclusion, prone stabilization exercises performed on the reformer machine had a positive effect on trunk muscle strength and endurance, but it was not superior to exercises performed only on the reformer machine. The use of both exercise methods in Pilates exercise programs will contribute to increase trunk muscle strength and endurance.