Van yöresinde ishalli hastalarda Blastocystis spp. sıklığının araştırılması ve alt tiplerinin belirlenmesi
Investigation of the frequency of Blastocystis spp. in patients with diarrhea in the van region and determination of its subtypes
  1. Tez No: 879843
  2. Yazar: MERYEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada ishalli hastalarda Blastocystis spp. sıklığının araştırılması ve sekans analizi ile alt tiplerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurup dışkı istemi yapılan 0-80 yaş aralığında 100 ishalli (hasta grubu) ve 100 sağlıklı birey (kontrol grubu) olmak üzere toplam 200 gönüllü dahil edildi. Örnekler mikroskopi (nativ-Lugol) ve PCR ile değerlendirildi. Hasta grubunun %20'sinde (20/100), kontrol grubunun %16'sında (16/100) Blastocystis spp. saptandı (p= 0,461). Blastocystis spp. hasta grubunda kadınlarda (11/51, %21,6), kontrol grubunda ise erkeklerde (11/53, %20,7) daha yüksek oranda saptandı. Hem hasta grubunda hem de kontrol grubunda 11-18 yaş aralığındaki bireylerde sırasıyla %40 ve %21,4 oranında olmak üzere en yüksek oranda pozitifliğe rastlandı. Hasta grubu ve kontrol grubu karşılaştırılmasında, parazitin pozitifliği ile yaş grupları ve cinsiyetler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Çalışmada toplam hasta sayısı (200 birey) dikkate alınarak 0-18 yaş (%23) grubu ile 19 ve üstü yaş grubu (%10,3) karşılaştırıldığında Blastocystis spp. pozitifliği bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,013). Hasta grubunda Blastocystis spp. pozitifliği ile cinsiyet ve yaş grupları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Karın ağrısı, ateş, bulantı ve kusma şikayetleri ile blastocystosis arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Çalışmada ishalli hastalara ait 14 örnekten 10'unda (%71,4) ST1, 4'ünde (%28,6) ise ST2 belirlendi. Sonuç olarak patojenitesi ve patojenite-alt tip ilişkisi hala tartışmalı olan Blastocystis spp.'nin çalışmamızda pozitifliği ile herhangi bir gastrointestinal semptom arasında ilişkisi olduğuna dair istatistiksel olarak bir anlamlılık belirlenmedi. Yapılan araştırmalarda genellikle semptomlarla ilişkili bulunan alt tipler arasında yer alan ST1 çalışmamızda ishalli hastalarda baskın alt tip oldu. Bulgularımız dikkate alındığında ST1'in ishalli hastalarda baskın alt tip olması, alt tip-patojenite ilişkisini desteklese de bu durumun netlik kazanması için çok sayıda semptomatik ve asemptomatik bireyin değerlendirildiği çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
. This study aimed to investigate the frequency of Blastocystis spp. in patients with diarrhea and to determine its subtypes by sequence analysis. A total of 200 volunteers, 100 with diarrhea (patient group) and 100 healthy individuals (control group) between the ages of 0-80, who applied to the University of Health Sciences Van Training and Research Hospital and requested stool, were included in the study. Samples were evaluated by microscopy (native-Lugol) and PCR. Blastocystis spp. was detected in 20% (20/100) of the patient group and 16% (16/100) of the control group (p= 0.461). Blastocystis spp. was detected at a higher rate in women (11/51, 21.6%) in the patient group and in men (11/53, 20.7%) in the control group. The highest rate of positivity was found in individuals between the ages of 11-18 in both the patient group and the control group, 40% and 21.4%, respectively. In the comparison of the patient group and the control group, the difference between the parasite positivity and age groups and genders was found to be statistically insignificant. Considering the total number of patients in the study (200 individuals), a statistically significant difference was found in terms of Blastocystis spp. positivity when the 0-18 age group (23%) was compared with the 19 and over age group (10.3%) (p= 0.013). No significant difference was detected between Blastocystis spp. positivity and gender and age groups in the patient group. There was no statistically significant difference between complaints of abdominal pain, fever, nausea and vomiting and blastocystosis. In the study, ST1 was detected in 10 of 14 samples (71.4%) from patients with diarrhea, and ST2 was detected in 4 (28.6%). As a result, no statistical significance was determined between the positivity of Blastocystis spp., whose pathogenicity and pathogenicity-subtype relationship are still controversial, and any gastrointestinal symptoms. ST1, which is among the subtypes generally associated with symptoms in research, was the dominant subtype in patients with diarrhea in our study. Considering our findings, it was concluded that although the fact that ST1 is the dominant subtype in patients with diarrhea supports the subtype-pathogenicity relationship, studies in which a large number of symptomatic and asymptomatic individuals are evaluated are needed to clarify this situation.