İnoperabl kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon hastalarında mortalite ile biyokimyasal ve elektrokardiyografik parametrelerin ilişkisi
The relationship between mortality and biochemical and electrocardiographic parameters in patients with inoperable chronic thromboembolic pulmonary hypertansion
  1. Tez No: 879856
  2. Yazar: GÖRKEM BERNA KOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Bu yüzden bu hastalarda mortalite belirteçlerine ihtiyaç vardır. Biz de bu çalışmamızda kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon hastalığında mortalite ile elektrokardiyografik ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Bu çalışma retrospektif kohort bir çalışma olarak dizayn edildi. Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 2012-2024 yılları arasında sağ kalp kateterizasyonu yapılmış, kronik pulmoner tromboemboli tanısı konulup takip edilmiş ve hala takip edilmekte olan hastalar içerisinde inoperabl kabul edilen hastalar alınmıştır. Bu hastaların tanı anındaki elektrokardiyografik parametreleri ve biyokimyasal değerleri incelendi. Hastaların ölü ya da sağ olup olmadığı hastane kayıtlarından veya telefon ile iletişime geçilerek öğrenildi. Hastalar ölenler ve sağ olanlar şeklinde iki gruba ayrılarak bu parametreler karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda yaptığımız ROC curve analizde FIB-4'ün mortaliteyi %82 sensitivite ve %80 spesifite ile tespit ettiği bulundu. APRİ'nin mortaliteyi %79 sensitivite ve %80 spesifite ile tespit ettiği bulundu. RWPT'nin mortaliteyi %76 sensitive ve %79 spesifite ile tespit ettiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) is a disease with high mortality and morbidity. Therefore, there is a need for mortality markers in these patients. In this study, we aimed to investigate the relationship between mortality and electrocardiographic and biochemical parameters in chronic thromboembolic pulmonary hypertension. This study was designed as a retrospective cohort study. Patients who were diagnosed with chronic pulmonary thromboembolism, followed up, and considered inoperable between 2012 and 2024 in the Department of Chest Diseases at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine were included. The electrocardiographic parameters and biochemical values at the time of diagnosis of these patients were examined. Whether the patients were alive or deceased was determined through hospital records or by contacting them via phone. Patients were divided into two groups as deceased and living, and these parameters were compared. In our study, the ROC curve analysis found that FIB-4 detected mortality with 82% sensitivity and 80% specificity. APRI detected mortality with 79% sensitivity and 80% specificity. RWPT detected mortality with 76% sensitivity and 79% specificity.